Boş zamanında girişimci yetiştiriyor

Boş zamanında girişimci yetiştiriyor
Boş zamanında girişimci yetiştiriyor
Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, iş saatleri dışında tutkuyla girişimci yetiştiriyor. Kendi üniversitesinde ders veriyor.

 
 
"Kampüste geziyordum, yanıma geldi. Uluslararası ticaret öğrencisiymiş. Mermercilikle uğraştığını ve işi büyütmek istediğini söyledi. Bizim üniversitenin Mühendislik ve Güzel Sanatlar Fakülteleri de yeni inşa ediliyordu. İlgili müteahhit firmayı aradım, 'Bu çocukla ilgilenin' dedim. İki fakültenin de tüm döşemelerini o yaptı, çok da güzel oldu. İş hacmini altı ayda beş misli büyüttü. Şimdi onun yurtdışına açılmasına yardımcı oluyorum."
İnşaattan gıdaya pekçok alanda faaliyet gösteren, Kazakistan'daki en büyük Türk yatırımcı olarak da bilinen Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan'ın, iş saatleri dışında tutkuyla yaptığı uğraşlardan biri işte bu: Girişimci yetiştirmek.
Kendi deyimiyle "Türk iş dünyasına üstün beyinler kazandırmak" amacıyla kurduğu Okan Üniversitesi'nde son iki yıldır girişimcilik dersleri başlatması da o yüzden. Tüm öğrenciler için ortak ders olan girişimcilike, Ahmet Nazif Zorlu'dan Hamdi Akın'a, Asım Kocabıyık'tan Ethem Sancak'a çok sayıda patronu davet etmiş ve onlardan deneyimlerini paylaşmalarını istemiş. Ekim ayındaki derste ise kürsüye Coca Cola CEO'su Muhtar Kent çıkacak. Bekir Okan, yılın ilk dersindeki konuşmacının ise değişmediğini söylüyor, yani kendisi:
"Gençlerin gözünde umutsuzluk görüyorum. İleriye güvenle bakmıyorlar. Çünkü zorlu bir yarış sonrası ya istedikleri bölümde okuyamıyor ya da da mezun olunca iş bulamıyorlar. Onlara hayalleri için yardım etmek istiyorum. Muhtar Kent memur çocuğuydu, Ahmet Nazif Zorlu ise ilkokul mezunu. Ama onlar başardı. Gençlere bu örnekleri verip, bazı pratik bilgilerle onlara yol gösteriyorum. Onlara 'hayal et, proje haline getir, uygulama aşamasında da sıkı takipçi ol' diyorum. İsteğim, hangi fakülteden mezun olursa olsun, tüm öğrencilerimizin girişimci ruha sahip olması. Çünkü Türkiye girişimcilik ruhu ile büyüyecek."
 
Balıkçıydı, üniversiteli oldu
Okan'ın girişimci yaptığı isimlerden biri de 25 yaşındaki balıkçı Latif Güneyli olmuş. Okan ve Güneyli'nin yolları geçen yıl Kartal sahilinde kesişmiş. Okan, tanışmalarını şöyle anlatıyor: "Geçen yıl bir arkadaşımla balık almak için Kartal sahiline indim. Balıkçılardan biri de Latif'ti. Balığı hazırlaması, özeni dikkatimi çekti. Nereli olduğunu sordum. Diyarbakırlıymış. Sohbet sohbeti açtı. Üniversite okumak istediğini öğrendim. Kartımı verdim. Onu Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda Lojistik bölümüne aldık. Gelecek yıl dikey geçişle üniversiteye transfer olacak."
Latif Güneyli ise Okan'ın kendisine çok şey kazandırdığını söylüyor:
"Ben İstanbul'a geldiğim 1994 yılında adımı bile yazamıyordum. Üniversite tam olarak hayaldi. İhracatta da bana yol gösterdi. Bu yıl Doğu Avrupa'ya küçük çapta bir ihracat yaptım. Kriz nedeniyle şu anda durduk ama yine başlayacağım."
Bu arada, Okan'ın mermerci öğrencisi 24 yaşındaki Yunus Yasan, Okan Üniversitesi'nin Mecidiyeköy kampüsünün de mermer işlerini almış durumda. Yasan, "Okan sayesinde birkaç ayda işi beş misli büyüttüm, 250 bin TL ciro yaptım. Showroow da açtım. Yakında yurtdışı müteahhitlik işlerinde de yer alacağım" diyor.
 
 
 
"Hostes 'Geçmiş olsun' deyince kendimize geldik"
Bekir Okan'ın en büyük keyiflerinden biri de tavla. "Zamanım olsa her gün oynarım" dediği tavlayı, iş dünyasından yakın arkadaşları, kimi zaman da kızı Işıl ve diğer aile fertleriyle haftada bir-iki kez oynuyor. Tavlada sürekli kazanması nedeniyle ailesinin "Bekir Ballı" adını taktığı Okan, tavlaya olan sevgisini şu hikayeyle ifade ediyor:
"İş dünyasından bir arkadaşımla Amerika'ya uçuyorduk. Ama benim uçağım Türk Hava Yolları, onunki Amerikan Hava Yolları idi. İkimiz de tavla düşkünü olduğumuz için yolda biraz oynarız hesabı yaptık. Bunun üzerini arkadaşım biletini THY'den aldı. Kalkıştan hemen sonra tavlaya başladık ama sonrasını hatırlamıyorum. Ne zaman ki hostes, 'Geçmiş olsun, geldik' dedi, o zaman anladık ki 10 küsur saat boyunca aralıksız tavla oynamışız."
 
"Eşim Meral hiç vıdı vıdı etmedi"
Bekir Okan, her hafta sonunu mutlaka eşi Meral Hanım, oğulları, kızı ve gelini ile birlikte geçiriyor. Büyük oğlu Ömer, holdingte inşaat, turizm ve gayrimenkul işlerinde, küçük oğlu Can sanayi şirketlerinde, kızı Işıl ise üniversite yönetiminde kendisine yardım ediyor. Bekir Okan, eşi Meral Hanım içinse, "Seyahatler nedeniyle yüzümü bile görmüyordu ama hiç vıdı vıdı etmedi. Çocuklarla hep o ilgilendi. Başarımda onun çok büyük payı var" diye konuşuyor. 
 
Kazakistan'daki yatırımları 1 milyar doları aşacak
İnşaat, finans, gıda, tekstil, turizm ve enerji gibi alanlarda faaliyet gösteren Okan Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, 1950 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. Gazi Üniversitesi'nde Matematik okuyan Okan, 22 yaşında Gaziantep'te Fen Bilimleri Dersanesi kurarak iş hayatına atıldı. Aynı dönemde ticarete de atılan Okan, 1978'te de Beslen Makarna'yı kurdu. Özal döneminde Türkiye'nin dışa açılma politikası kapsamında işlerini büyütme fırsatı bulan Okan, zaman içinde yurtdışına yönelik ticaret, gıda, tekstil ve inşaat işleri yaptı. 90'lı yıllardan itibaren Türki Cumhuriyetleri'nde yatırımlarını sürdüren Okan, özellikle Kazakistan'da çok sayıda yatırım ve müteahhitlik işine imza attı. Bunlar arasında Astana'daki Cumhurbaşkanlığı Rezidansı, Okan Inter-Continental Oteli, Astana Alışveriş ve Konut Kompleksi ve Sultan Makarna ile Sultan Bisküvi ve Şekerleme Fabrikası sayılabilir. Okan'ın, yapımı sürenlerle birlikte Kazakistan'daki toplam yatırımı 1 milyar doları aşıyor. İşadamının 99'da kurduğu Okan Üniversitesi'nde ise bu öğretim yılında 9 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Üniversite-sanayi işbirliğine önem veren Okan'da iki yabancı dil zorunlu ders olarak okutuluyor. (Referans)
 

bigPara.com