Bosch'un yeni hedefi İran

Bosch Grubu'nun Türkiye'de otomotiv teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketi Bosch Sanayi ve Ticaret'in Genel Müdürü Gürcan Karakaş, şirketin bu yılki ciro hedefinin 500 milyon avronun üzerinde olduğunu belirtti.

İSTANBUL - Bosch Grubu'nun Türkiye'de otomotiv teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketi Bosch Sanayi ve Ticaret'in Genel Müdürü Gürcan Karakaş, şirketin bu yılki ciro hedefinin 500 milyon avronun üzerinde olduğunu belirtti. Karakaş, 1910 yılından beri Türkiye'de var olan şirketin, faaliyet alanlarını ve yatırımlarını her geçen yıl artırarak bugün Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımlardan biri olduğunu söyledi.
Bosch Grubu'nun geçen yıl Türkiye'de 1.5 milyar avroluk ciro gerçekleştirdiğini belirten Karakaş, cironun 487 milyon avro, ihracatın 393 milyon avro, yatırım miktarının 100 milyon avro olduğunu açıkladı. Şirketin 2005 yılı hedeflerini ise 500 milyon avronun üzerinde ciro, 400 milyon avronun üzerinde ihracat ve 100 milyon avronun üzerinde yatırım olarak sıralayan Karakaş, Bursa'dan, dünya otomobil üreticilerine ihracat yaptıklarını belirtti. Bosch'un 10 yılda Türkiye'ye 528 milyon avroluk yatırım yaptığını ifade eden Karakaş, Türkiye'nin yanı sıra yılda 1 milyon araç üretilen ve 2003'ten bu yana sorumluluğunu aldıkları İran'a da Türkiye'deki başarılarını taşıyacaklarını dile getirdi.