Bosna'nın en iyi bankası Ziraat

Bosna'nın en iyi bankası Ziraat
Bosna'nın en iyi bankası Ziraat
Bosna-Hersek'te En İyi İdareciler Ajansınca "Ylın Bankası ve Yılın İdarecisi" eçilen Bosna Ziraat Bankası ve Genel Müdür Kenan Bozkurt'a ödülü, düzenlenen törenle verildi.

Bosna-Hersek'te 23 yıldır geleneksel olarak düzenlenen ve “ekonominin Oscar'ı” olarak gösterilen “Yılın En İyileri” ödül töreni, Banya Luka kentindeki Bosna Sırp Cumhuriyeti hükümet binasında yapıldı. Törene, Türkiye 'nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Emre Zeki Karagöl, Turkısh Zıraat Bosnıa Genel Müdürü Kenan Bozkurt, Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti'nden bakanlar, çeşitli kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri ile ülkenin önde gelen işletmelerinin idarecileri katıldı. 

Ödül töreni, devlet televizyonu BHRT olmak üzere, çeşitli televizyon kanallarınca canlı yayınlandı.
Organizasyonun yöneticisi Pane Şkrbiç, törende yaptığı konuşmada, 23 yıldır geleneksel olarak düzenledikleri ödül törenini, bu yıl da görkemli bir şekilde düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. 

KRİZE MEYDAN OKUDU
Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren “yılın en iyilerinin” bilim adamları tarafından oluşturulan bağımsız jüri heyetince belirlendiğini ifade eden Şkrbiç, ekonomik krizin önemli ölçüde etkilediği, birçok bankanın zarar ettiği bir dönemde güçlü sermaye yapısıyla Ziraat Bankasının karlılığını korumasının ödül almasında en önemli faktör olduğunu dile getirdi. 

Törende daha sonra, “Yılın Bankası ve Yılın İdarecisi” ödülü, Bosna Ziraat Bankası Genel Müdürü Kenan Bozkurt'a takdim edildi. Törende ayrıca, çeşitli sektörlerde de ödüle layık görülenlere plaketleri verildi. Genel Müdür Kenan Bozkurt, ödül töreninin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılından beri Bosna'da faaliyet gösteren Ziraat Bankasının, bu süre zarfında ülkede birçok ilke imza attığını kaydetti. 

21 ŞUBESİ VAR
Ziraat Bankasının bugün Bosna-Hersek genelinde bugün 21 şubesiyle, her türlü bankacılık hizmeti verdiğine işaret eden Bozkurt, şöyle konuştu: 

Bankamız, sermaye yapısı açından Bosna'nın en güçlü 3'üncü bankasıdır. Bu durum bizim için bir gurur vesilesidir. Öte yandan, Ziraat Bankası'nın bir markayı temsil ettiğini biliyoruz ve ağırlığını her zaman omuzlarımızda hissediyoruz. Dolayısıyla tüm faaliyelerimizi personelimizle beraber bu doğrultuda yerine getiriyoruz. Bugün bankamıza verilen ve bankamız adına şahsıma verilen 'en iyi banka' ve 'en iyi müdür' unvanı bizi mutlu etti. Bu ödülü bankam, tüm personelim ve ailem adına alıyorum ve bundan son derece de mutluyum.” 

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Emre Zeki Karagöl ise Bosna-Hersek bankacılık piyasasına girmiş öncü kurumlardan biri olan Ziraat Bankası'nın bügün aldığı ödülün çok değerli olduğun belirterek, bu çerçevede Genel Müdür Kenan Bozkurt'u ve Ziraat Bankası camiasını kutladığını kaydetti. 

Bosna-Hersek'te 1997 yılında ülkenin yabancı sermayeli ilk yabancı bakası olarak faaliyete başlayan Turkısh Ziraat Bank Bosnıa, bugün 21 şubesiyle ülke genelinde hizmet veriyor. Ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Bosna-Hersek'te yaşanan kriz, bankacılık sektörüne de ağır darbe indirdi. Ülke genelinde yaklaşık 50 bankanın hizmet verdiği Bosna-Hersek'te, bankacılık sektörünün 2010 yılının üçüncü çeyreğinin sonunda zararı 39 milyon avroya ulaştı. Birçok bankanın zarar ettiği ülkede, Bosna-Hersek'in ilk ve tek Türk bankası olan Ziraat Bankası ise kar eden ender bankalardan biri oldu. (AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye