Botaş bürokratları da çok 'cesur'

Botaş'ta, biri milyonlarca dolarlık ihalelerden sorumlu olan iki bürokratın, kendilerini çalışıyormuş gibi gösterip izinsiz Moskova'ya gittikleri tespit edildi.

ANKARA - Botaş'ta, biri milyonlarca dolarlık ihalelerden sorumlu olan iki bürokratın, kendilerini çalışıyormuş gibi gösterip izinsiz Moskova'ya gittikleri tespit edildi. Bürokratların burada geçen yılki enerji yolsuzluğu iddialarında adı geçen Ezgi İnşaat'ın sahibi İbrahim Selçuk ile görüştükleri ortaya çıktı.
Skandal, Botaş'ın boru hattı ihalelerinde en kritik birim olan Mühendislik ve Sözleşmeler Dairesi Başkanı Vahap Alaca ile kızak görev olan İnceleme ve Geliştirme Kurulu Başkanı Mehmet Topdaş'ın mart ayında Rusya'ya giderek İbrahim Selçuk ile görüştüklerine ilişkin Enerji Bakanlığı'na bir istihbarat gelmesiyle anlaşıldı.
Yapılan araştırmada, Vahap Alaca ve Mehmet Topdaş'ın yurtdışına kurumdan izinsiz olarak çıktıkları, Rusya'da bulundukları tarihte de 'kurumda çalışıyor' göründükleri belirlendi. Bürokratların yurtdışında oldukları günlerde, işyerine giriş çıkış saatlerini takip etmeye yarayan kendilerine ait elektronik kartı bir başkasına vererek kendilerini işyerinde çalışıyor gibi gösterdikleri de belirlendi.
Enerji Bakanlığı ve Botaş teftiş kurulları iki bürokrat hakkında soruşturma başlatırken, Botaş yönetimi bürokratları görevden aldı, ardından da Alaca ve Topdaş istifa dilekçesi verdiler. Alaca'nın 1996 yılından beri Botaş'ta çeşitli daire başkanlıklarında görev yaptığı, ihalelerden sorumlu daire başkanlığına ise 11 ay önce atandığı öğrenildi. Alaca ile Topdaş'a yöneltilen ilk suçlama ise 'izinsiz yurtdışına çıkmak' oldu.
MİT: Bizimle ilgisi yok
Olayı MİT'in ortaya çıkardığı ileri sürüldü. Ancak, dün yazılı açıklama yapan MİT şunları kaydetti: "10.04.2006 tarihli günlük bir gazetede yayımlanan, 'MİT Moskova'da iki bürokrat bastı' başlıklı haber ile kurumumuzun hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Selçuk tutuklanmıştı
Ezgi İnşaat'ın sahibi Selçuk'un adı, geçen yıl Elektrik Üretim A.Ş. ve Botaş bürokratlarına yönelik yürütülen geniş kapsamlı yolsuzluk soruşturmasında da geçmişti. Bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen ve söz konusu kurumlardaki ihaleleri koordine eden kişi olmakla suçlanan Selçuk'un yargılaması tutuksuz olarak sürüyor.