Botaş: EGO fiyat avantajı sağlamadı

Botaş Genel Müdürlüğü, 'EGO'nun vatandaşa kendi kararı ile fiyat avantajı sağladığı' yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, EGO'nun, ne ağustosta, ne de daha önceki dönemlerde vatandaş lehine bir indirim uygulamasına rastlanmadığını bildirdi.

ANKARA - Botaş Genel Müdürlüğü, 'EGO'nun vatandaşa kendi kararı ile fiyat avantajı sağladığı' yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, EGO'nun, ne ağustosta, ne de daha önceki dönemlerde vatandaş lehine bir indirim uygulamasına rastlanmadığını bildirdi. Botaş'tan yapılan açıklamada, doğalgaza ağustosta yapılan yüzde 6,81 düzeyindeki zammın, EGO'nun uygulayabileceği azami satış fiyatının bir önceki aya göre değişimini yansıtan zam olduğu, bu oranın üzerinde EGO'nun bir artış uygulayabilmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı. Açıklamada, "EGO hiçbir fedakârlık yapmadan doğalgaz fiyatına Botaş'ın yaptığı artışı tüketiciye yansıtmıştır" denildi.
'Vatandaşı düşündük'
Açıklamada, EGO'nun vatandaşlara üst sınırın altında satış fiyatı uygulaması gerektiği, ancak ne ağustosta ne de daha önceki dönemlerde EGO'nun vatandaş lehine böyle bir indirim uygulamasına rastlanmadığı belirtildi. Diğer taraftan Botaş'ın, EGO'ya ve diğer tüm müşterilerine yine mevzuata göre hesaplanan üst sınırın çok altında satış fiyatı uyguladığı kaydedilen açıklamada, "Botaş, doğalgaz satış fiyatlarını bir kamu kuruluşu bilinciyle ülke ekonomisini ve vatandaşların azami menfaatini düşünerek, daima mümkün olan en alt seviyede belirlemektedir ve bunu sürdürmeye devam edecektir" görüşüne yer verildi.