Botaş kendini savundu

Botaş, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı için oluşturulan 'Acil Durum Ekibi' için Fernas şirketine ödenen 29.4 milyon doların, boru hattının asıl sahibi durumunda bulunan BTC Co ile müteahhit firma Tepe/Nacap'tan isteneceğini açıkladı.

ANKARA - Botaş, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı için oluşturulan 'Acil Durum Ekibi' için Fernas şirketine ödenen 29.4 milyon doların, boru hattının asıl sahibi durumunda bulunan BTC Co ile müteahhit firma Tepe/Nacap'tan isteneceğini açıkladı.
Botaş yönetimi, Radikal'in dün duyurduğu Başbakanlık YDK raporundaki iddiaları önceki gün TBMM KİT Alt Komisyonu'nda yanıtladı. Botaş'ın yazılı yanıtında, BTC projesinin bir kamu yatırımı olarak değerlendirilmemesi gerektiği, asıl yükün kamunun bu inşaat projesinin zamanında ve şartlara uygun tamamlanmamasından doğacak maddi yükler olduğu belirtildi. Açıklamada boru hattının Gürcistan sınırı ile Erzurum arasındaki bölümünü inşa eden Tepe/Nacap konsorsiyumuna fazladan ödenen 15 milyon 937 bin doların 4 milyon dolarlık bölümünün, ödemenin 'mücbir sebep'le yapılması nedeniyle tahsil edildiği ifade edildi. Bu arada CHP, Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatında değişiklik yapılması sırasında Mavi Akım'da fiyat artışına gidilerek Türkiye'nin zararına yol açıldığı gerekçesiyle Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Botaş yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusu yaptı.
CHP'den Mavi Akım'a suç duyurusu
Suç duyurusunu yapan CHP Parti Meclisi üyesi Erbaşar Özsoy bu konuda ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) da başvurdu. Suç duyurusunda, Güler ile Botaş yönetimi hakkında TCK'nın 205, 240 ve 588. maddeleri uyarınca soruşturma açılması talep edilirken, EPDK'ya yapılan başvuruda ise, fiyat değişikliğine ilişkin kararın tedbiren durdurulması ve fiyatların eski haline getirilmesi istendi.