Botaş: Türkiye sıkıntı yaşamıyor

Rusya ile Ukrayna arasında gaz krizi devam ederken, Türkiye'nin program dahilinde gaz alımını sürdürdüğü açıklandı. Botaş, Türkiye'ye günlük kontrat miktarında...

ANKARA - Rusya ile Ukrayna arasında gaz krizi devam ederken, Türkiye'nin program dahilinde gaz alımını sürdürdüğü açıklandı. Botaş, Türkiye'ye günlük kontrat miktarında (42 milyon metreküp/gün) sevkıyat yapılabileceğinin teyit edildiğini açıkladı. Botaş açıklamasında, Rusya-Gazexport ve Ukrayna-Ukrtransgaz arasındaki sorunların, sürekli takip edildiği vurgulandı.
Açıklamada, Rus gazının, alımının etkilenmesi ihtimali nedeniyle son dönemde yüksek miktarlı alım yapıldığı ve maksimum gaz stoku olduğu da ifade edildi.
Gazexport'un Avrupa ve Balkan ülkelerine gaz sevkıyatının Ukrayna'dan yaptığı hatırlatılan açıklamada, Gazexport ile sürekli istişare edildiği belirtilerek, anılan sorunun Balkan Transit Hattı'na olumsuz etkisi olmadığı vurgulandı. Botaş "Balkan Dispartch Merkezi, Türkiye'ye 42 milyon metreküp/gün sevkıyat yapılabileceğini teyit etmiştir. Şu an 36-38 milyon metreküptür. Ukrayna'nın ise, kendi tüketimini yeraltı depolarından ve zaman zaman Avrupa'ya giden hatlardan karşıladığı duyumları aldık" açıklamasında bulundu.