BOTAŞ ve TPAO özelleştirilmeyecek

BOTAŞ ve TPAO özelleştirilmeyecek
BOTAŞ ve TPAO özelleştirilmeyecek
Bakan Yıldız, "BOTAŞ'ın veya TPAO'nun özelleştirilmesi söz konusu değil, böyle bir başlığımız yok" dedi.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “BOTAŞ'ın veya TPAO'nun özelleştirilmesi söz konusu değil, böyle bir başlığımız yok” dedi. Yıldız, Türkiye 'de son 10 yılda elektrik üretiminden dağıtımına, iletimine kadar tüm enerji sektöründe 50 milyar dolarlık yatırım yapıldığını bildirdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) lokalinde, “10. Yılda Türkiye'de Enerji” konulu bir basın toplantısı düzenledi.
Türkiye'nin elektrik enerjisi üretiminin 229 milyar kilovatsaate (kWh) kadar ulaştığını belirten Yıldız, Türkiye'nin tükettiğinden daha fazla enerjiyi üretebilecek bir yapıya ulaştığını ifade etti.
Enerji üretiminde kamunun payının da giderek düştüğünü anlatan Yıldız, 2002 yılında kurulu güçle yüzde 68 olan kamu payının bugün yüzde 46'lara kadar düştüğünü, özel sektörün payının ise yüzde 54'lere çıktığını bildirdi. Yıldız, özel sektörün yeni kurduğu tesislerin kamunun elindeki 25-30 yıllık santrallerden daha yüksek oluduğu için özel sektörün elektrik üretimindeki payının yüzde 61'lere çıktığını da vurguladı.
Türkiye'nin enerjide kurulu gücünün şu anda 55-56 bin Megavat (MW) civarında olduğunu belirten Yıldız, halen 60 bin MW'lik realize edilmeyi bekleyen lisans müracaatı bulunduğunu da kaydetti.
Son 10 yılda elektrik üretiminden dağıtımına, iletimine kadar tüm enerji sektöründe 50 milyar dolar yatırım yapıldığını ifade eden Yıldız, “Bunun yüzde 61'ini özel sektör gerçekleştirdi” dedi. (AA)

bigPara.com