Botaş'ta 'tasfiye memuru değilim' istifası geldi

BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Bilgiç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) BOTAŞ'ın elindeki doğalgaz kontratlarının yüzde 80'ini özel sektöre devretmesi gerektiği ısrarına isyan ederek istifasını sundu.

ANKARA - BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Bilgiç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) BOTAŞ'ın elindeki doğalgaz kontratlarının yüzde 80'ini özel sektöre devretmesi gerektiği ısrarına isyan ederek istifasını sundu. Enerji Bakanı Hilmi Güler istifayı kabul etmedi. Enerji Bakanlığı, Doğalgaz Piyasası Yasası'ndan kaynaklanan zorunluluğu yasa değişikliği ile aşmak istiyor. Ancak Dünya Bankası'nın tepkisi ve AB uyum süreci nedeniyle adım atılamıyor. EPDK Başkanı Yusuf Günay'ın bugün Marker töreninde Bilgiç'e yanıt vermesi bekleniyor.
Güler: Henüz yok
Enerji Bakanı Hilmi Güler'e defalarca ilettiği istifa talebi kabul görmeyen Bilgiç, istifasını Tercüman gazetesine açıkladı. Röportajında EPDK'yı suçlayan Bilgiç, 10-15 milyar dolarlık BOTAŞ'ın tasfiye edilmek istendiğini ileri sürdü. Bilgiç, arzın büyük tekellerin elinde olduğunu, onlarla müzakere yapabilmek için güçlü şirketlere ihtiyaç olduğunu ileri sürerek 'doğalgaz piyasasının serbestleşmesine karşı çıktı. Bilgiç, 'Ben buraya BOTAŞ'ı tasfiye memuru olarak gelmedim' ifadesini kullandı.
Enerji Bakanı Güler, Bilgiç'in istifa edip etmediğine ilişkin sorular üzerine, "Henüz daha öyle bir şey yok. Zaman zaman konuştuk ama yazılı bir şey olmadı" şeklinde konuştu. "Yani sık sık istifa mı ediyor" şeklindeki başka bir soru üzerine Güler, şunları söyledi:
Bakanlığın çıkmazı
"Hayır öyle değil. Beraber çalıştığım, gayet başarılı bir arkadaşımız. Şu an için çalışıyor. Kendisi ayrılmak istediğini söyledi. Ama yazılı olarak görüşmedik. Ben de göreve devam etmesini arzuluyorum. Çünkü biz bir takımız. Çalışmalarından çok memnunum. Kendisi ile tekrar görüşeceğim."
Genel Müdür Mehmat Bilgiç'i feda etmek istemeyen Enerji Bakanlığı serbestleşme sonrası Doğalgaz Piyasası Yasası'nı değiştirmek ve BOTAŞ'ın elinde kalacak payı artırmak niyetinde. Ancak Dünya Bankası ve Avrupa Birliği bu görüşe karşı çıkıyor. EPDK da serbestleşmeyi savunuyor ve BOTAŞ'ın bu çerçevede yasadaki 'devir yükümlülüğünü' zamanında yerine getirmesini istiyor.