Botaş'tan EGO'ya haciz

5 milyon dolar aldı

Botaş, yaklaşık 1 milyar YTL'lik doğalgaz borcunu ödemeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO'nun banka hesabına haciz koydurdu. Belediye Başkanı Gökçek 5 milyon dolar ödeyince haciz kaldırıldı.

ANKARA - Botaş, 1 milyar YTL'ye yakın olduğu ifade edilen borcunu ödemeyen Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait Ego'nun bir bankadaki hesabına haciz koydu. Bunun üzerine Ego yönetimi, 5 milyon dolar ödeyerek Botaş'ın haczini hemen kaldırttı.
Alacaklarını tahsil edemediği için mali açıdan oldukça zor günler geçiren Botaş, Ego'nun bir bankadaki 5.5 milyon YTL'lik hesabına haciz koydurdu. Bunun üzerine Ankara Belediyesi Botaş yetkilileriyle görüşerek, 5 milyon dolarlık ödeme yaptı. Böylece Ego'nun banka hesabı üzerindeki haciz kalkmış oldu, ama haciz masraflarını da Botaş ödemek zorunda kaldı. Dün, siyasi partilerin Ankara il başkanlarına brifing veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ego borcunun, Botaş'ın önerisi üzerine gerçekleştiğini söyledi.
'Borç yatırımla doğdu'
Gökçek şöyle konuştu: "Eski Enerji Bakanı Zeki Çakan'a gittim ve ona, 'Ankara'nın kuzeyinden gelen doğalgaz basıncı yetmiyor. Bir de batısından hat getirelim' dedim. Beni Botaş'la görüştürdü. Botaş bana, paralarının olmadığını, yatırımı yapmamız halinde gazı Ankara'ya verebileceklerini söyledi. Sonra 'alacağınızı doğalgazdan düşeriz' dedi. Daha sonra yasayla doğalgazdan sağladığımız kâra kısıtlama getirildi. Yüzde 14'e düşürüldü. Hem yüzde 14 kâr yapacağım, hem de yatırım. Böyle birşey olmaz. Biz de Ankaralıyı gazsız bırakmamak için ödemedik borcumuzu."Ego blok satış ile özelleştirilecek
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Ego'nun Botaş'a olan borçlarından dolayı, önceki gün akşam Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile üçlü bir görüşme yaptığını belirtti. Güler, şunları söyledi: "Ego'nun özelleştirilmesinde düğmeye bastık. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi, ilgili yasa taslağını bu hafta sonuna kadar hazırlayacak. Bu taslağı biz hemen yasalaştıracağız. Dolayısıyla süratli şekilde Ego'yu özelleştireceğiz. Netice itibarıyla hem biz (Botaş) hem de Hazine, buradaki alacaklarını alacaklar. Artan para ile de yatırımlar yapılacak." Ego ile ilgili sorunun çözüme kavuşturulacağını belirten Güler, özelleştirme modelinin yasa taslağı ile ortaya çıkacağını, büyük bir ihtimalle 'blok satış' ile özelleştirme olabileceğini kaydetti.