Boya sektörü kadınları hedef alıp, makyajlandı

Türkiye'de boya seçiminde yüzde 80 kadınların sözü geçince sektör de evlere önce kadınları etkileyerek girmeye başladı. Öyle ki, 1.2 milyar TL'yi bulan pazar artık klasik boyadan çok 6 bin renk seçeneğinden sime, ışıltıya, motife kadar adeta kozmetik sektörünü andırıyor

NURİYE DOĞU

İSTANBUL - Çok değil 10 yıl öncesine kadar sadece duvarları korumak ve temizlik amacıyla kullanılan boya, artık evlerin en büyük aksesuarları arasına girdi. Hemen hemen bütün evlerin birkaç renk arasında gezdiği zamanlardan bugüne boyacıların renk kartelası da 6 bine kadar çıktı. Tüketici artık markaların renk makinelerinden istediği rengi yaratıp evinin her duvarını farklı boyatabiliyor.
‘Renklere dair her şey’ sloganıyla önceki gün İstanbul Kongre Merkezi’nde açılan ‘Paintistanbul 2010’da sektörde gözlenen bu değişimi ortaya koyuyor. ‘Rengârenk’ standlarıyla adeta bir kozmetik fuarı etkisi yaratan Paintistanbul’da irili ufaklı 200’den fazla firma 30 bin ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. Bol renkli fuar, pazar gününe kadar gezilebilecek.

Dyo, boyayı ‘hybrid’ yaptı
Fuarın en büyük standlarından birinde yer alan Dyo da son teknoloji ürününü tanıtıyor. Hybrid teknolojiyle üretilen ve 2011 yılı başında piyasaya sunulması hedeflenen ‘Dyo Hybrid Soft Mat İç Cephe Boyası’yla kirlenen duvarlardan en zor lekelerin bile silinerek temizlenebileceği iddia ediliyor.

Sektörde sürekli yeni teknolojilere odaklandıklarını belirten Yaşar Grubu Boya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, krizde sektör yüzde 20 seviyesinde büyürken, Dyo’nun yüzde 40 büyümeyle 400 milyon TL ciroya ulaştığını söyledi. Yiğitbaşı, sektörün de 1.2 milyar TL büyüklüğe ulaştığını ifade etti. Dyo’nun yeni hybrid ürünü hakkında bilgi veren Dyo Boya Fabrikaları Genel Müdürü Serdan Oran da, zaten şu anda tüm boyaların silinebilir olduğunu ancak yeni ‘hybrid’ ürünün en zor lekelere kadar temizlediğini ifade etti.

En açık renkler üzerinde de test edilen yeni ürün kahve, kan ve şarap gibi zor lekeleri silinerek üzerinden attı. Fırça ve rulo izi de bırakmayan uzun ömürlü hybrid boya yüzeyi parlatmıyor. Sektörde bir ilk olan ‘hybrid boya’ya henüz bir isim vermediklerini aktaran Oran, “İsim konusunu tüketiciye bıraktık. Boyaya en güzel ismi bulan kişiye çift kişilik yurtdışı tatili hediye edeceğiz” dedi.

‘Artık sektörde renk şovu var’
Şu anda 6 binin üstünde renge ulaştıklarını anlatan Oran, şunları söyledi: “Boya, eskiden koruma ve temizlik için kullanılırken, şimdilerde insanların ev zevkini gösteren bir aksesuar gibi. Tüketici artık bunun farkına vardı. Sektör de dekoratif ürünlere yöneldi. Artık adeta bir görsel, renk şov var. Bir de eskiden tüm ev tek renk boyanırdı. Şimdi trend, tüm duvarların ayrı renklere boyanması. Hatta bir duvarda bile farklı renkler isteyenler var.”

Filli Boya fırça darbesiyle renklendi
Fuarda bu yılın yeni ürünü ‘Alphina Style’ adlı iç cephe uygulamaları ve yenilenen logosuyla boy gösteren Filli Boya da fırça darbeleriyle evlere farklı duvar seçenekleri sunuyor. Bu yıl piyasaya sunulan ürüne büyük ilgi olduğunu anlatan Filli Boya Pazarlama İletişimi Müdürü Selda Uzun, düz boyadan sıkılan ve renklerin yanında duvarlarında farklı uygulamalar da arayan tüketicilerin ‘Alphina Style’ı tercih ettiğini söyledi.

Uygulamada renk seçeneğinin sonsuz olduğuna dikkat çeken Selda Uzun, “Tüketicinin istediği rengi yaratabileceği renk makinesinde 1.100 renk seçeneği bulunuyor. Tüketicinin tercihi bu yıl da pastel tonlar. Ancak karışımlar çok moda. Bir rengin tüm tonlarıyla farklı fırça darbeleriyle çok farklı duvarlar yaratılabiliyor” diyor.

Isı yalıtımına odaklanacak
Filli Boya, dekoratif boyaların yanında ısı yalıtım sistemlerinde de iddalı. Artık boya kadar ısı yalıtım alanına da odaklanacaklarını belirten Yalıtım Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, uygulamalarıyla ilgili şunları söyledi: “2003’ten bu yana faaliyet gösterdiğimiz ısı yalıtımına çok önem verdik. Türkiye ’de 6-7 milyon bina var ve eskilerde ısı yalıtımı yok. Bunların tamamına yalıtım uygulanması durumunda ekonomiye her yıl 10 milyar dolar girer. Bunun için ısı yalıtımını tüketiciye anlatacak kampanyalar yapmamız lazım. Avrupa da sistem çok yaygın, biz de o seviyelere ulaşmaya çalışıyoruz. Isı yalıtımı doğalgaz faturalarını da en az yarı yarıya düşürüyor. Tüketici bunların farkına varmalı.”

Boyayı bir kozmetik ürünü gibi sunuyoruz
Ajda Pekkan’lı reklamlarıyla büyük ilgi gören Polisan da yeni ürünlerinde yine ‘anti-aging’ konseptine odaklanıyor. Tüketiciye avantaj sağlayacak ürünleri görsellikle birleştirdiklerini belirten Polisan Pazarlama Direktörü Reha Tepe, uzun ömürlü ‘anti-aging’ boyaların buna örnek olduğunu söyledi. Artık yağlı ya da saten boya döneminin kapandığını, sektörün su bazlı boyaya döndüğünü vurgulayan Tepe, şunları söyledi: “Artık özellikle kadınlar ön planda. Çünkü boyada renk tercihini yüzde 80 kadınlar yapıyor. Biz de kadınlara ulaşmaya çalışıyoruz. Boyayı bir kozmetik ürünü gibi sunuyoruz. Simli boyalardan, sekiz kata kadar boyanabilen duvar kâğıtlarına, motiflere kadar dekoratif ürünlere odaklanıyoruz. Hedef kadınlarsa onların dünyasına yaklaşmalıyız.”

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul