'Boykot ekonominiz güçlüyse işe yarar'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'ya uygulanacak ekonomik anlamda bir boykotun sorunu çözmede etkili olması için ancak o ülkeyle çok yüksek ticaret hacminin olması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'ya uygulanacak ekonomik anlamda bir boykotun sorunu çözmede etkili olması için ancak o ülkeyle çok yüksek ticaret hacminin olması gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin Fransa'dan ithalatının altı milyar dolar civarında olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Zaten ekonomik ilişkiler çok yukarıdaysa o zaman siyasi problem de olmaz, ticaret barışı da geliştirir. Etrafımızda güvenlik halkası oluşturmak istiyorsunuz ve karşınızda bir dost, bir müttefik oluşturmak istiyorsanız, bütün dünyada geçerli nokta ekonomi ve ticarettir" diye konuştu.
'Yerli gibi olanlar var'
Fransa'dan ithalatı önlemek için girişimlerde bulunulabileceğini ancak bunun Türkiye'ye de zararı olabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, CNN Türk'te katıldığı programda şunları söyledi: "Yalnız dikkat etmek lazım. Elma ile armut da karıştırılabilir, öyle bir zararı da olabilir. Çünkü, yerli sermaye haline dönüşmüş Fransız şirketleri var. Türkiye'de yaklaşık 400 tane Fransız şirketi var, bunlar burada yatırım yapmışlar artık Türk sermayesi haline gelmişler, yaklaşık 65 bin kişi çalıştırıyorlar. Protesto veya boykot diye ilan ettiğiniz zaman bu aslında kendi insanınıza yaptığınız zarar olabilir."
'Daha çok çukur açılır'
Türkiye'de 'Frankofon' eğitim yapan epey birçok kuruluş olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Fransa'nın kendi kültürlerinin devamı açısından bu kurumlara hassasiyet gösterdiklerini, bir şey yapılacaksa, Milli Eğitim Bakanlığı'nın buna dikkat edebileceğini söyledi.
Önümüzdeki dönemde Fransız şirketlerinin nükleer santralla ilişkin çalışmaları olduğuna dikkati çeken TOBB Başkanı, savunma ihaleleri, yapı yol çalışmaları, metro çalışmaları gibi Fransız şirketlerinin ilgi duyduğu alanlara dönük çalışmalar yapılabileceğini kaydetti. Türkiye'nin önünde yıldızının parladığı bir dönemde olduğuna işaret ederken, "Türkiye'nin yıldızının parlamaması için, önümüze daha çok çukurlar açılacak" dedi. Hisarcıklıoğlu, bu yüzden Türkiye'nin herhangi bir sorunla karşılaştığında da, hislerinin aksine akıl yoluyla hareket etmesi gerektiğini vurguladı.
'AB ile bunun ilgisi yok'
Fransa'nın aldığı kararın Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine nasıl yansıyacağına dönük soruyu da Hisarcıklıoğlu, "Bunlar birbirinden çok farklı. Birisi futbol maçı, diğeri basket maçı" benzetmesi yaparak cevapladı. İki sürecin birbirinden çok ayrı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fransa karanlık çağa doğru gidiyor ama güneş tekrar bizim üzerimize doğru doğma dönemine geliyor. Biz bunun farkına varalım, önümüzdeki dönemde bizim yıldızımızın parlaması için önümüzde daha çok çukurlar açılacak. O yüzden bizim akıl yoluyla hareket ediyor olmamız lazım. Eğer akıl yolunu bırakıp duygusal noktaya dönersek kaybeden biz oluruz."
Bu arada Fransa'ya tepki anlamında sivil toplum örgütlerinin tek güç olmada zayıf kaldığına işaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya düzeyinde katılımcı demokrasinin, ancak tüm tarafların katılımıyla gerçekleşeceğini vurguladı.