'Boykotçularakarşı çıkılmalı'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, ABD ile Türkiye'nin ticari ve ekonomik ilişkiler açısından hedefleri yakalamada başarıya ulaştığının söylenemeyeceğini belirtti.

İSTANBUL - ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, ABD ile Türkiye'nin ticari ve ekonomik ilişkiler açısından hedefleri yakalamada başarıya ulaştığının söylenemeyeceğini belirtti. Edelman, "Amerikan şirketlerinin boykot edilmesi gibi iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik çarpık fikirler çirkin başlarını gösterdiğinde buna karşı konulmalı ve çürütülmeli. Aksi takdirde ilişkilerimize gerçek ve kalıcı zarar verebilirler" dedi.
Edelman dün Türk-Amerikan İş Konseyi'nin 20. yılı dolayısıyla düzenlenen konferansta konuştu. Yapılan iyi işler için kendilerini kutlamaları gerektiğini ancak ABD ile Türkiye'nin ticari ve ekonomik ilişkiler bakımından hedefleri yakalama konusunda başarıya ulaştığının söylenemeyeceğini belirten Edelman, bu ilişkileri, siyasi, güvenlik, stratejik ilişkiler seviyesine çekmeyi başaramadıklarını söyledi.
'İlerleme olamadı'
Son beş yıldaki rakamların ABD-Türkiye ticari ve ekonomik ilişkilerinde ilerleme kaydedilemediğini gösterdiğini belirten Edelman, ABD şirketlerinin doğrudan yatırımlarının da düşük kalmaya devam ettiğini kaydetti. Bunun nedenlerinin bilindiğini ve ABD-Türkiye ekonomik gündeminin 2003 yılından çok farklı olmadığını söyleyen Edelman, "Aşırı bir bürokrasi, yolsuzluk, çok fazla memur zihniyeti ve reform ihtiyacı..."nı nedenler arasında saydı. Edelman, sözlerinin bir eleştiri olarak değil, harekete geçmek için bir teşvik olarak kabul edilmesini istedi. "Biz Amerikalılar olarak zemin kaybettiğimiz için ilişkilerimizi katmerlendirmek zorundayız" diyen Edelman, köprüyü daha iyi inşa etmek için çok çaba gerektiğini vurguladı.
ABD'li elçi, Kıbrıs konusunda da görüşmelerin yeniden başlamasını destekledikleri söyledi.
İmza Brüksel'i bekliyor
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ABD ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yeterli düzeye ulaşamadığını söyledi. Bir soru üzerine avrodaki değer kaybının normal olduğunu da dile getiren Babacan, "Referandumda hayır çıkacağı belliydi. Bunun için de avro değer kaybetti" diye konuştu. Türkiye'nin AB ile müzakereye kesinlikle 3 Ekim'de başlayacağını da belirten Bakan Ali Babacan, "Bununla ilgili atılması gereken bir adım var, o da malum, Gümrük Birliği ile ilgili protokolün imzalanması. Brüksel'deki bürokratik işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz, biter bitmez, protokol imzalanacaktır" dedi.