Boyner, ABD'lilerle görüşmeyi kesti

Boyner Holding'in, Boyner Mağazacılık'taki yüzde 60 hissesinin yarısını ve Beymen'in yüzde 50'sini satmak üzere ABD'li yatırım şirketlerinden Kohlberg Kravis Roberts'la (KKR) sürdürdüğü görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı.

İSTANBUL - Boyner Holding'in, Boyner Mağazacılık'taki yüzde 60 hissesinin yarısını ve Beymen'in yüzde 50'sini satmak üzere ABD'li yatırım şirketlerinden Kohlberg Kravis Roberts'la (KKR) sürdürdüğü görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı.
Edinilen bilgiye göre KKR faiz ve kurlarda mayıs ayında başlayıp haziranda da devam eden artışları gerekçe göstererek Boyner ve Beymen hissesi satın almaktan vazgeçti. Boyner Holding'in de piyasalardaki olumsuz gelişmeler nedeniyle işlemin düşük fiyattan gerçekleşeceğini düşünerek satış konusunda istekli olmadığı öğrenildi. Taraflar görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlandığını dün yazılı olarak açıkladılar.
Kararı ne değiştirdi?
Gruba yakın kaynaklar bu tür satınalmaları gerçekleştirdiği ülkelerde genelde o ülkenin parası cinsinden borçlanan KKR'ın son gelişmeler üzerine bu kararı aldığını belirterek şunları söyledi:
"KKR ile Boyner Holding arasında hisse satışıyla ilgili münhasır görüşmeleri başlatmak üzere 14 Mayıs'ta bir niyet anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre görüşmeler en geç 14 Temmuz'da bitirilecekti. Ancak ardından ekonomide dalgalanma başladı, faizler yükseldi, YTL hızla deeğer kaybetti. KKR gibi yatırım şirketleri yatırım yaparken o ülkenin parası cinsinden borçlanarak operasyonunu tamamlarlar. Mektup imzalandığında faizler yüzde 15 idi. Bugün yüzde 20'yi geçti. YTL de aynı hızla değer yitirdi. KKR bu dalgalanmalardan rahatsız oldu. Boyner Holding de İMKB'de hisseler değer yitirdiği için işin ucuza biteceğini düşünmeye başladı. İki taraf da bu nedenle fazla istekli olmayınca önceden belirlenen iki aylık sürede imza atılamadı ve birlikte 'Şimdilik biraz duralım kararı aldılar.'
Başka müşteriler var
Adının açıklanmasını istemeyen bir bankacıya göre uzun vadeli ancak 'çok ihtiyatlı' bir yatırımcı olan KKR'nin sular durulduktan sonra Boyner ile yeniden görüşmelere başlama olasılığı yüksek. Çünkü görüşmelerin başarısızlıkla bitmesinin nedeni ekonomideki havanın bozulması.
Bu arada Boyner Holdingin 'finansal ortak' bulma konusunda yetki verdiği Citigroup ile anlaşmasının sürdüğü açıklandı. KKR ile Boyner Holding arasındaki anlaşmanın sona ermesinin ardından Türkiye'de perakende alanında yatırım yapmak isteyen çok sayıda yabancı yatırımcının, grubun patronu Cem Boyner'in kapısını çaldığı öğrenildi.
'400 milyon dolara olur'
Boyner-KKR görüşmelerini yakından izleyen bazı bankacılar, ekonomide havanın bozulmasına rağmen yeni müşterilerin KKR'nin yapamadığını gerçekleştirebileceklerini öne sürüyor. Bu görüşün sahipleri "KKR ile Boyner arasında görüşmeler başladığı zaman Boyner Mağazacılık ve Beymen'in toplam piyasa değeri olarak 400 milyon dolar telaffuz ediliyordu. Bu rakamı kabul edecek bir yatırımcıya Boyner Mağazacılık'ın yüzde 30, Beymen'in ise yüzde 50 hissesi satılabilir. Yani bu iş başlangıç fiyatına olur. Citigroup'a ve Cem Boyner'e ilgilendiklerini bildiren çok sayıda yeni yatırımcı var" dedi. Başlangıçta Boyner Mağazacılık'ın değeri 175, Beymen'in değeri ise 225 milyon dolar olarak hesaplanıyordu. Bu durumda satış başlangıç fiyatlarıyla gerçekleşseydi 175-200 milyon dolarlık bir işlem olacaktı.