Boyner Afrika'yı keşfetti

Beymen yurtdışındaki ilk mağazasını Mısır'ın başkenti Kahire'de bu ülkenin başbakanının da katıldığı bir törenle açtı.

KAHİRE - Beymen yurtdışındaki ilk mağazasını Mısır'ın başkenti Kahire'de bu ülkenin başbakanının da katıldığı bir törenle açtı. Törende konuşan Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, İstanbul Nişantaşı mağazasından sonra kısmetlerinin açıldığını belirterek "Osmanbey mağazamızdan sonra Akmerkez'i açtığımız zaman dünyamız değişti. Nişantaşı Beymen ile dünyaya açıldık. Kahire mağazasıyla ufkumuzun çok değişeceğini düşünüyorum. Artık oyun alanımızın değişeceğine inanıyorum" dedi.
Boyner Holding'in, Mısırlı Talat Mustafa Grubu ve Oryx Fashion Holding'in eşit ortaklağıyla açılan 6 bin 30 metrekarelik Beymen Kahire mağazası 5.7 milyon dolara mal oldu. Boyner ailesinin davetlisi olarak aralarında Caroline Koç, Sedat Aloğlu, Cem Duna, Cefi Hakko, Ethem Sancak, Zeynep Çarmıklı, Atıl Kutoğlu gibi iş ve moda dünyasından ünlü simaların katıldığı mağaza açılışını Mısır Başbakanı Ahmet Nazif yaptı.
'İlk biz geldik'
Kahire mağazasının açılışı için 'Son dönemde yaptığımız en doğru yatırım kararı" diyen Boyner, kendileri için önemli olanın bakir pazarlara girmek olduğunu söyledi. Cem Boyner şöyle konuştu:
"Burada yatırım kararı alırken hep 'Neden Kahire? diye sordular. Kendi komşularımız varken Amerika'ya gitmeyi macera olarak gördük. Avrupa ise ekonomik çöküşte. Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti de çantada keklik değil. Çünkü müşterisinde heyecan yok. Zenginler ama sakinler. Bize biraz Türkiye gibi heyecanlı pazarlar lazım. Ekonomik sınıfı C ise B'ye, B ise de A'ya çıkmak isteyen pazarlar lazım. Bu yüzden Kahire'ye geldik. Daha dünya buraya gelmeye cesaret edemeden geldik. Eğer Dubai'de mağaza açsaydık orada 50. olacaktık. Müthiş bir hizmet verecek ama akılda kalmayacaktık. Çünkü başkaları da orada. Kahire'de müthiş bir başarı gösterebileceğimize inandık."
'3 teklif aldık'
Mısır'ın hızla dünyaya açıldığını, bürokratik engellerin azaldığını belirten Boyner, Libya, Cezayir, Fas, Ürdün ve İran pazarlarını incelediklerini söyledi. Mısır'da mağaza açmalarını dönüm noktası olarak gördüğünü belirten Boyner, pazara henüz girmelerine rağmen Kuzey Afrika'da üç ayrı yerden yatırım teklifi aldıklarını açıkladı. Boyner önümüzdeki dönemde yurtdışında Beymen ve Boyner mağazaları açacaklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:
"Dokunulmamış pazarlar bulmak zorundayız. Kuzey Afrika'daki ülkeler Avrupa'yla bütünleşme ve liberalleşme konusunda çok ciddi adımlar attı. Bu ülkelerin buna benzer mağazayı kaldıracak hem enerjisi, hem de müşterisi mevcut. Çok talep var. İran'la da hem Boyner, hem de Beymen olarak 1.5 senedir gorüşüyoruz.'
Beymen'in Türkiye'deki hedefleri üzerinde de konuşan Boyner, 2 yılda 5 bin metrekarelik dört mağaza açma planları olduğunu vurguladı. Bunları Bağdat Caddesi, Istinye Park, Nişantaşı ve İzmir olarak sıralayan Boyner, metrekareye 4 bin dolar ciro hedefi koyduklarını belirtti. Boyner, Mısır'daki mağaza için ise yıllık 24 milyon dolar ciro beklentileri bulunduğunu söyledi.
Prens ve prenseslere özel oda
Kahire mağazasını günde ortalama 500 kişi ziyaret ediyor. 200 çalışanın hepsi Mısırlı. Four Seasons Oteli'nde açılan mağazanın müşterilerinin yarıdan fazlası Mısırlı. Mağazada prens ve prenses ziyaretleri de düşünülerek büyük metrekareli VIP odaları hazırlandı. Satılan 27 bin parça ürünün her biri için Arapça etiketler diktirilip Mısır'a getirildi. Mısır'da ilk olarak gümrük duvarlarıyla karşılaştıklarını belirten
Cem Boyner şunları söyledi: "Kahire'de geçen seneden bu seneye gümrükler yüzde 80'den yüzde 40'a indi. Daha fazla inmesini bekliyoruz. Ve ilk defa çok markalı bir department store tamamı ithalata dayalı bir iş kuruyor. O kadar ilk var ki bizim burda yaptığımız. Mango, Benetton açtı ama tek markayla açtı. Bir tane üreticileri var. Hayatları çok daha kolay. Bizde 70 tane marka var. Hepsinin ayrı ayrı lisansları var. Çok önemli bir bürokratik duvar var. Çok zaman bu işin olamayacağını düşündüğümüz zamanlar oldu. Ne olacak bu iş dedik. Olamayacağını düşündük ama inat ettik sebat ettik. Yarı yolda üçüncü ortağın gelmesi bize moral olarak çok cesaret verdi. Allah utandırmasın son dönemde yaptığımız en doğru yatırım olarak görüyoruz."