Boyner: Bir arpa boyu yol gidebildik

Boyner: Bir arpa boyu yol gidebildik
Boyner: Bir arpa boyu yol gidebildik
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, "Bizler de sıradan vatandaşlar olarak, devlet içerisindeki erkler kavgasını biraz dehşetle ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz" dedi

TÜSİAD'ın 2012 yılı programı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve gündeme ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaşmak amacıyla düzenlediği toplantıda konuşan Boyner, “Demokrasilerin en önemli gücü özgün ve tarafsız medya... Bunu çok önemsiyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye 'de ifade ve basın özgürlüğü ileri demokrasiye yakışacak şekilde ileri derecede gelişir” dedi.

Boyner, "2000'li yılların başından itibaren Türkiye ciddi bir demokratikleşme atağına kalktı ama bugün geldiğimiz noktada demokratikleşme adına yaşadığımız bir takım krizlerde maalesef geldiğimiz yolun bir arpa boyu kadar olduğunu da itiraf etmek zorundayız" dedi.

Boyner, dernek olarak kayıtsız şartsız seçilmiş hükümetin ve parlamentonun siyaset üretme hakkından yana olduklarını belirterek, “Ancak mevcut sistemde hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve hukukun usulü konusunda geldiğimiz tıkanmış noktada, MİT veya diğer devlet görevlileri için kanun çıkarmak maalesef durumsal bir yöntem...” ifadelerini kullandı.

‘DEHŞETLE İZLİYORUZ’
Boyner, “Hukukun üstünlüğünden günden güne uzaklaşan bir tabloyla karşı karşıyayız. Bizler de sıradan vatandaşlar olarak, devlet içerisindeki erkler kavgasını biraz dehşetle ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz. Bu güvensizlik duygusunun kaynağını, hukukun işlememesine, adaletin yerini bulmadığı inancına, hukukun gücünün değil gücün hukukunun bir kez daha ön plana çıkmasına bağlıyoruz” dedi.

TÜSİAD Başkanı Boyner, yeni teşvik programını önemsediklerini belirterek, “Bizim teşvik olarak gördüğümüz sektörel teşviklerden veya subjektif olarak belli sektörlere verilen teşviklerden çok, yatay anlamda tüm sektörlerimizde büyük yatırımları, alt yapıyı geliştirecek, hem maddi alt yapı, hem de beşeri alt yapılardan bahsediyorum, büyük yatırımları inovasyon ve teknolojiyi, bölgesel kümelenmeleri destekleyecek bir teşvik programı beklentisi içindeyiz” dedi. (hürriyet)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107870010787009

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok taktir ediyorum - aliarkadas

  Sayın Boyner'i çok çok taktir ediyorum.. Kirli siyaset dışında dimdik duran, doğru bildiğini yüreklice ifade eden saygıdeğer bir insan...

  Beyin VikVikletme Olayı! - amaurot

  Üniversiteler, pek çok STK, medya, hemen herkes sus pus! Hukuk deseniz ayaklar altında! Adamına göre muameleler göze çarpıyor! Halk deseniz, borçla yatıp kalkarken akşamları çekirdek çıtlatıp, 2-3 saat ekrandan kımıldamamacısına apur supur dizilerle beyin vikvikletilmesine maruz bırakılıyor. Böylece yapılanlar söylenmiyor, öylenenler ise zaten yapılmıyor!

  Bu sozleri nadiren duymayalim - semapost

  Tusiad'in arada sirada degil, her defasinda bagira bagira temel insan hak ve ozgurluklerini savunmasi ve savunulmasi icin sesini duyurmasi gerekir. Gercekten bu ozgurluklerie inaniyor, bunlari paylasiyorsaniz, hucrelere tikilan sevin veya sevmeyin her aydin, gazeteci, yazar cizer icin umit verici bir tutum sergilimeniz, haklari ezilen insanlarin yaninda oldugunuzu gostermeniz gerekir. Uzaktan bakarak "arpa boyu yol gitmedik" demek, hayli gec, mesafeyi olceceginize her adimda lutfen harekete gecin, ve davranisinizla sozunuzu es tutun, yani vicdaniniza gore refah ve zengin olmaya ugrasin ki baskalarina imrenilecek bir ornek olusturun.

  tayyip bey duymasın - ex nihilo

  duymasın, çünkü türkiyede ileri demokrasi var, artık sivil irade her şeyin üzerinde, darbeler olmuyor artık, ılımlı islam var, sivil bir anayasamız var, ümit hanımda çıkmış demokraside gerideyiz diyor,aman tayyip bey duymasın.

  Erkler! - ertanyaman

  Birileri erkler kavgasını sormuş... Erkler kavgasını ilk kez duyduğunuzu söylemeyin sakın çünkü inandırıcılıktan çok uzak... İsim istiyorsunuz öyle mi? Boyner vermemiş ve vermemesi de doğal... Ben vereyim... Cemaat-AKP çatışması... Bu yeterli olur kanısındayım... Cemaat ve AKP etrafında kümelenen polis, istihbarat ve hukuk (siz onu kadılar konseyi olarak okuyun)... Eskiden olsa ergenekon ve orduyu da sayardık ama üzgünüz ama maalesef elimizde kalmadı... Size cemaatin ergenekonu ve kolluk kuvveti olan polisini verelim... Bu kadar yeterli mi? Sizi aydınlatmışımdır umarım...

  "erk"ler derken ?... - dostluk ve baris

  sn. Boyner "... devlet içerisindeki erkler kavgasını biraz dehşetle ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz" derken acaba hangi "erk"lerden bahsediyor?.. Acikcasi ben bu sözlerden sonra dehsete kapildim.. Nasil yani, devlete rakip baska bir erkler mi var devlet icinde?.. Öyleyse kimdir bu erk sahipleri? Ismi-cismi nedir bunlarin? Biliyor ve ismini aciklamiyorsa bunun nedenini sormak en tabii hakkimizdir.. Ben sahsen dehsete kapildim!. Zira benim bildigim; bir tek erk vardir o da devletin ta kendisidir.. Baska erklerden bahsetmek, devletin icinde "illegal" yapilarin varligini kabul etmektir ki; bu kabul edilebilir birsey degildir..

  Beşinci Sınıf - dilek3

  TÜSİAD'IN, bu tür açıklamalarıyla BEŞİNCİ SINIF bir sivil toplum örgütüne dönüşüyor olmasını seviçle izliyorum. 28 Şubat'ın çetecilerinin günahlarına ortaklık yapmanın bedelini ödüyor.