Boyner: Bir arpa boyu yol gidebildik

Boyner: Bir arpa boyu yol gidebildik
Boyner: Bir arpa boyu yol gidebildik
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, "Bizler de sıradan vatandaşlar olarak, devlet içerisindeki erkler kavgasını biraz dehşetle ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz" dedi

TÜSİAD'ın 2012 yılı programı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve gündeme ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaşmak amacıyla düzenlediği toplantıda konuşan Boyner, “Demokrasilerin en önemli gücü özgün ve tarafsız medya... Bunu çok önemsiyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye 'de ifade ve basın özgürlüğü ileri demokrasiye yakışacak şekilde ileri derecede gelişir” dedi.

Boyner, "2000'li yılların başından itibaren Türkiye ciddi bir demokratikleşme atağına kalktı ama bugün geldiğimiz noktada demokratikleşme adına yaşadığımız bir takım krizlerde maalesef geldiğimiz yolun bir arpa boyu kadar olduğunu da itiraf etmek zorundayız" dedi.

Boyner, dernek olarak kayıtsız şartsız seçilmiş hükümetin ve parlamentonun siyaset üretme hakkından yana olduklarını belirterek, “Ancak mevcut sistemde hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve hukukun usulü konusunda geldiğimiz tıkanmış noktada, MİT veya diğer devlet görevlileri için kanun çıkarmak maalesef durumsal bir yöntem...” ifadelerini kullandı.

‘DEHŞETLE İZLİYORUZ’
Boyner, “Hukukun üstünlüğünden günden güne uzaklaşan bir tabloyla karşı karşıyayız. Bizler de sıradan vatandaşlar olarak, devlet içerisindeki erkler kavgasını biraz dehşetle ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz. Bu güvensizlik duygusunun kaynağını, hukukun işlememesine, adaletin yerini bulmadığı inancına, hukukun gücünün değil gücün hukukunun bir kez daha ön plana çıkmasına bağlıyoruz” dedi.

TÜSİAD Başkanı Boyner, yeni teşvik programını önemsediklerini belirterek, “Bizim teşvik olarak gördüğümüz sektörel teşviklerden veya subjektif olarak belli sektörlere verilen teşviklerden çok, yatay anlamda tüm sektörlerimizde büyük yatırımları, alt yapıyı geliştirecek, hem maddi alt yapı, hem de beşeri alt yapılardan bahsediyorum, büyük yatırımları inovasyon ve teknolojiyi, bölgesel kümelenmeleri destekleyecek bir teşvik programı beklentisi içindeyiz” dedi. (hürriyet)

bigPara.com