Boyner değişti, zararı azaldı

Boyner, iki yıl önce uygulamaya koyduğu 'değişim ve yenileme programı'nın sonuçlarını bu yıl zararını azaltarak gördü. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş., 2006'nın ilk yarısında zararını yüzde 77 oranında azalttığını açıkladı.

İSTANBUL - Boyner, iki yıl önce uygulamaya koyduğu 'değişim ve yenileme programı'nın sonuçlarını bu yıl zararını azaltarak gördü. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş., 2006'nın ilk yarısında zararını yüzde 77 oranında azalttığını açıkladı. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş.'nin SPK'ya yaptığı açıklamada, net cirosunun 2006'nın ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttığı, brüt kârının ise, ciro artışının 10 puan üzerinde artarak yüzde 24 büyüdüğü belirtildi. Satış hacmindeki büyümeye karşılık finansman giderleri geçen yılla aynı seviyede kaldı, şirketin net zararı yüzde 77 oranında azaldı.
Boyner Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Sektörümüzde son iki yıldır fiyat artışı olmadığı gibi giyim grubunda fiyat düşüşü var, dolayısıyla ciromuzdaki yüzde 14 artış reel büyümeyi
ifade ediyor. Brüt kârlılıktaki iyileşmenin nedeni ise 2004 yılında yürürlüğe koyduğumuz 'Değişim ve Yenilenme Programı' kapsamında ürün gruplarıyla ilgili olarak atılan adımların ve maliyetlerimizdeki iyileştirmelerin olumlu sonuçlarının bilançomuza yansımasıdır. 2006 yaz sezonunda, müşterilerimiz, ürün ve fiyat yapımızın piyasaya göre avantajlarını algılamış ve bu avantajları doğru değerlendirmişlerdir. Nisanda uygulamaya konulan KDV indirimini de aynı gün bire bir fiyat düşüşü olarak etiketlere yansıtmış olmamız bize güvenen tüketicimizin bu duygusunu daha da güçlendirmiştir. Boyner mağazalarımızı yılın ilk altı ayında ziyaret eden müşterilerimizin sayısı bu gerekçelerle 12 milyona ulaşmıştır."
Karadeniz açıklamasında ayrıca, Boyner Mağazacılığın nisanda yüzde 55 oranında artırılan 32.6 milyon YTL ilave sermayesi ile çok daha güçlü bir finansal yapıya kavuştuğunu, harici kredi kullanımının ve finansman giderlerinin bu yolla önemli ölçüde azaldığını belirtti.
Boyner Beaute eylülde
Boyner Mağazacılık bu yılın mayıs ayında Kayseri Park Alışveriş Merkezi'nde açtığı mağazası ile Türkiye genelindeki mağaza sayısını 21'e çıkardı. Şirket ayrıca yeni mağazacılık formatı Boyner Beaute'nin eylül ayında İstanbul Etiler Nispetiye Caddesi'nde açılacak ilk mağazasının hazırlıklarını yapıyor. Eskişehir'deki ilk Boyner Mağazası da bu yılın son çeyreğinde faaliyete geçecek.