'Bozuk para bulamıyorum' diye Merkez'e mektup yazdı

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşayan emekli sosyal bilgiler öğretmeni Adil Nergiz, piyasada zaman zaman yaşanan 'bozuk para' sıkıntısı konusunda, bankaları mektupla Merkez Bankası'na şikâyet etti.

ALAŞEHİR - Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşayan emekli sosyal bilgiler öğretmeni Adil Nergiz, piyasada zaman zaman yaşanan 'bozuk para' sıkıntısı konusunda, bankaları mektupla Merkez Bankası'na şikâyet etti.
Nergiz, alışverişin yoğun yaşandığı dönemlerde para üstünü tam olarak alamama sıkıntısının çözümünü, Merkez Bankası'na gönderdiği şikâyet mektubuyla aradı. Nergiz mektubunda, piyasaların ihtiyaç duyduğu bozuk para ihtiyacını karşılamada bankaların sorumlu olmasına karşın, bu görevini yerine getirmediğini savundu.
Nergiz, bankaların küçük esnaf tarafından mevduat olarak kendisine getirilen bozuk paraları, "Sayacak zamanımız yok, şimdi alamayız sonra gel" gibi bahanelerle, kendisine gelen bozuk para taleplerini de "Bozuk para yok" gerekçesiyle geri çevirdiğini belirterek, Merkez Bankası'ndan bozuk para teminiyle görevli bankalar konusunda gereğini yapmasını talep etti. Merkez ise Nergiz'in şikâyetini haklı bulduğunu belirten bir cevap yazısı gönderdi. Cevap yazısında, bankaların vatandaşın bozuk para taleplerinin tamamını karşılamak zorunda olduğunu belirterek, bu uyarının bir genelgeyle tüm banka şubelerine iletildiğini kaydetti.