'Bozuk Para' bürokrata yöneldi

Alattin Çakıcı'nın kasası olduğu iddia edilen Erol Evcil ile Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 28 kişinin tutuklandığı, 44 zanlının malvarlıklarının dondurulduğu ve...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Alattin Çakıcı'nın kasası olduğu iddia edilen Erol Evcil ile Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın da aralarında bulunduğu 28 kişinin tutuklandığı, 44 zanlının malvarlıklarının dondurulduğu ve 22 şirketin kayyuma devredildiği 'Bozuk Para Operasyonu', bürokratlara kayıyor. Operasyonu genişleterek sürdüren Organize Suçlarla Mücadele Polisi, ERG Metal ile SİDEMİR'in Evcil ve adamlarının eline geçmesinde rolü olan 14 bürokrat belirledi. İddiaya göre ERG Metal ile Sivas Demir Çelik'in (SİDEMİR), karapara aklamakla suçlanan Evcil'in yakın adamlarına geçmesinde rolü olan bürokratlar arasında, bir üst kurul yöneticisi ile dört bankanın yöneticileri ve bir meslek odası başkanı da bulunuyor.
Soruşturmanın ikinci ayağında, dosyada adı geçen 14 bürokratın gözaltına alınabileceği bildirildi. Yeni zanlıların gözaltına alınıp alınmayacağına, soruşturmayı yürüten Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın karar vereceği; Bursa Başsavcılığı'nın, gözaltına alma yerine bürokratları ifade vermeye çağırabileceği kaydedildi.
Petrolcü tutuklandı
Operasyonda Erol Evcil'in ERG Metal'i ele geçirmesine yardımcı olduğu için gözaltına alınan İzmirli petrolcü Ahmet Büyükdoğan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.'Örgüt kurma', 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'suçtan kazanılan malvarlığı değerlerini aklamak' suçlarından mahkemeye çıkarılan Büyükdoğan'ın, banka borcundan batan Ege Metal'in Say Metal'e geçişi sırasında devreye girerek, şirketlerine petrol sattığı için tanıdığı Evcil'e, hisselerinin yüzde 70'ine sahip olduğu bu şirketi alması için telkinde bulunduğu belirtildi. Telkinlerin ardından Evcil'in devreye girdiği, adı ERG Metal olarak değiştirilen şirketin hisselerini devraldığı iddia edildi.
Görev yeri değişti
Bu arada Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir imzalı genelgeyle, soruşturmayı yürüten Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğünden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Akyürek, Polisevi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atandı. Akyürek, aynı zamanda Ruhsat ve İşlemleri Şube Müdürlüğü, Gemlik ve İznik İlçe Emniyet Müdürlükleri'nden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak.