'Bozukluk yok' artık yok!

Hazine Müsteşarlığı, yeni madeni paraların yaygınlaştırılması amacıyla 19 banka ile mutabakat metni imzaladı. Yeni madeni paraların piyasaya daha çabuk ulaşması ve...

ANKARA - Hazine Müsteşarlığı, yeni madeni paraların yaygınlaştırılması amacıyla 19 banka ile mutabakat metni imzaladı. Yeni madeni paraların piyasaya daha çabuk ulaşması ve kullanımının yaygınlaşması için yapılan anlaşma sayesinde, bozuk para ihtiyacı artık daha kolay karşılanabilecek. Aralarında Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası gibi yaygın şube ağına sahip bankaların da yer aldığı 19 banka eski madeni paraları da toplamakla yükümlü olacak.
Madeni paraların, Merkez Bankası, Darphane ve Ziraat Bankası eliyle piyasaya verildiği kaydedilen Hazine açıklamasında, "Bugün gelinen noktada piyasadaki toplam madeni para değerinin yüzde 56'sı yeni madeni paralardan oluşmaktadır" denildi.
Diğer yandan, madeni paranın yoğun olarak kullanıldığı işletmeler (süpermarketler, akaryakıt istasyonları, bakkallar, toplu taşıma esnafı, büfe işletmeleri, unlu mamulnişasta ve maya işletmeleri, ekmek bayileri ve diğer esnaf) gerek yeni madeni para ihtiyaçlarını bildirmek, gerekse ellerinde biriken eski madeni paraları teslim etmek amacıyla Darphane'ye başvurabilecek.
Bu amaçla Darphane bünyesinde bir 'ALO MADENİ PARA HATTI' kuruldu. 0212 274 98 13 numaralı hattı arayanlara, ayrıca madeni paralara erişim ve eski madeni paraların iadesi konusunda her türlü bilgi verilecek. Ayrıca Darphane, ulaşılabilirliği sağlamak için İstanbul'un Anadolu yakasında bir ofis daha açacak ve PTT'nin taşıma hizmetlerinden yararlanacak.
Madeni para dağıtacaklar
Açıklamaya göre, Mutabakat Metni'ni imzalayan bankalar şöyle:
Akbank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Finansbank, HSBC Bank, MNG Bank, Oyakbank, Şekerbank, Tekstil Bankası, Turkish Bank, Türk Dış Ticaret Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası.