Bozulan bütçe için 'diş' hakkı rafa kalktı

Bozulan bütçe için 'diş' hakkı rafa kalktı
Bozulan bütçe için 'diş' hakkı rafa kalktı
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Ekonomiyle ilgili bakanların harcamaların arttığı ve bütçe hedeflerinin tutmayacağı yönündeki açıklamalarının ardından, ilk önlem sağlıkta geldi. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve dişte özel sektörden SGK’lıların hizmet alımını öngören düzenlemeden maliyet nedeniyle vazgeçildi. Dişte özele açılmanın yaklaşık 1 milyar TL’lik bir maliyeti söz konusuydu. Geçen haftaya kadar dişte özel sektörden hizmet alımına ilişkin çalışmalar sürdürülüyordu. Ancak ekonomi yönetiminin “maliyetlere dikkat” uyarısıyla çalışma rafa kalktı.
Harcamaların arttığı alan olarak gösterilen sosyal güvenlik ve sağlıkta, 2013 yılında alınacak ilk önlemler belirlendi. Bir süredir dişte özel sektörden hizmet alımı konuşuluyordu. Yaklaşık 1 milyar TL’lik maliyeti olan operasyonun gerekçesi ise, sağlık hizmetlerindeki memnuniyeti arttırmaktı. Sistemin altyapısına yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından, 2013 yılından yeni uygulamaya geçilmesi öngörülüyordu. Ancak beklenmedik bir gelişme oldu ve dişte özel sektörden alımdan vazgeçildi. Gerekçe ise, ekonomik anlamda 2013 yılında ek maliyet getirecek uygulamalardan kaçınılması yönündeki karar oldu.
Alınan önlemler dişle de sınırlı kalmadı. Gelecek yıl itibariyle, üniversite hastanelerini mali açıdan rahatlatmak için getirilecek global bütçeden de benzer gerekçelerle vazgeçildi. İlaç konusunda gelecek yıl hangi sistemin uygulanacağı konusunda ekonomi yönetiminden sorumlu bakanlar değil; Sosyal Güvenlik Kurumu karar verecek.

bigPara.com