BP, 17 milyar dolar zarar etti, yeni CEO'sunu ilk kez ABD'den seçti

BP, 17 milyar dolar zarar etti, yeni CEO'sunu ilk kez ABD'den seçti
BP, 17 milyar dolar zarar etti, yeni CEO'sunu ilk kez ABD'den seçti

Greenpeace eylemcileri istasyonlara koydukları Kapalı yazısının üstüne, Meksika Körfezi ndeki çevre felaketine gönderme yaparak, BP nin logosu yeşil ayçiçeğini petrol denizi içine batmış olarak yerleştirdi. FOTOĞRAF: AFP

BP, Britanya ticaret tarihinin en büyük çeyrek dönem zararlarından birini ilan etti. Şirket Meksika Körfezi'ndeki temizlik faaliyetlerini yöneten ve bu sektörde 30 yıllık tecrübeye sahip ABD'li Dudley'i CEO olarak atadı

İSTANBUL -Britanyalı petrol devi British Petroleum (BP) Yönetim Kurulu, İcra Kurulu Başkanı (CEO) Tony Hayward’ın yerine şirketin Amerika ve Asya’dan sorumlu müdürü Robert Dudley’nin getirilmesini onayladı. Tony Hayward, Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketiyle gerektiği şekilde başetmekte yetersiz kaldığı yolunda eleştirilere maruz kalmıştı. BP’den yapılan açıklamada, Hayward’ın görevinden 1 Ekim’de ayrılacağı ve yerine Dudley’nin getirileceği belirtildi.
Böylece şirket, kendi tarihinde ilk kez bir ABD ’li CEO ile çalışmaya başlayacak. Hayward’ın yerine BP’nin başına getirilen Bob Dudley, 30 yılı aşkın süredir sektörde görev yapıyor. Hayward tarafından ‘BP’nin dışişleri bakanı’ olarak nitelenen Dudley şimdiye kadar aralarında Rusya, Angola ve Çin’in de bulunduğu birçok ülkede bulundu.

Karşılıklı anlaştılar
Bu karara karşılıklı anlaşmayla varıldığı belirtilen açıklamada, Dudley’in görevine başladığında Londra’ya yerleşeceği, ABD’deki görevlerini BP Amerika’nın Başkanı Lamar McKay’a devredeceği kaydedildi. Hayward’ın 30 Kasım’a kadar yönetim kurulunda kalacağı ve BP’nin Rusya’daki ortak teşebbüsü TNK-BP’de icrada görevi olmayan yönetici adayı olarak planlandığı bildirildi. Hayward’ın ayrılacağı haberleri üzerine önceki gün şirket hisseleri yaklaşık yüzde 5 artış göstermişti. Hayward’ın emeklilik ikramiyesinin ise yaklaşık 900 bin dolar olması bekleniyor. 

32.2 milyar dolar karşılık
Tony Hayward, gerek 20 Nisan’daki kazada ölen işçilerin ailelerine yeterli ilgi göstermemesi, gerekse de petrol sızıntısının Körfez’e kıyı Amerikan eyaletlerinde denizciliğe bağlı geçim kaynaklarını yok etmesi yüzünden istifa baskısı altındaydı. Hayward, hem kazadan sonra yaptığı açıklamaları, hem de yat turuna çıkması yüzünden büyük tepkilere hedef olmuştu.
BP, Meksika Körfezi’ndeki sızıntı sonrası büyük zarar etmiş, şirketin hisse senetleri yüzde 40 oranında değer yitirmişti. Dünyanın en büyük çevre felaketlerinden birine yol açan petrol sızıntısı, 20 Nisan’da 11 işçinin ölümüne neden olan bir patlama sonrası, BP’nin işlettiği petrol platformunun çökmesiyle başlamıştı. Yetkililer patlamadan bu yana Mekisika Körfezi’ne günde 60 bin varil ham petrolün sızdığını hesaplıyor.
ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin güney eyaletlerinde deniz kıyısını tehlikeye atan sızıntıyı, ‘ABD tarihinin en büyük çevre felaketi’ olarak nitelendirmişti.
BP, Meksika Körfezi’ndeki sızıntıyla ilgili olarak 32.2 milyar dolar karşılık ayırdığını ve gelecek 18 ayda 30 milyar doların üzerinde varlık satmayı planladığı da kaydedildi. (Radikal)

Greenpeace Londra’da benzin istasyonları kapattı
Eylemci, çevreci kuruluş Greenpeace örgütü, Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketinden sorumlu İngiliz BP şirketinin Londra’daki 50 benzin istasyonuna ‘Kapalı’ yazısı astı. Greenpeace internet sitesinde yapacağı eylemi, “Bugün Londra’da bütün BP istasyonlarını kapatıyoruz” ifadesiyle duyurdu. Eylemciler istasyonlara koydukları ‘Kapalı’ yazısının üstüne, Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketine gönderme yaparak, BP’nin logosu yeşil ayçiçeğini petrol denizi içine batmış olarak yerleştirdi. Greenpeace yöneticisi John Sauven, İngiliz Sky kanalına açıklamasında, bu eylemin araç sürücüleri değil, BP’yi hedef aldığını söyleyerek, “Şirketin stratejisini yeniden düşünmesini istiyoruz” dedi. İngiliz polisi, protestodan haberdar olduklarını ancak eylemle ilgili kimsenin tutuklanmadığını bildirdi. Bu arada İngiliz basını, Greenpeace’in protestosunun, BP’nin üst yöneticisi (CEO) Tony Hayward’ın 1 Ekim’de görevinden ayrılacağı ve yerine şirketin Amerika ve Asya’dan sorumlu müdürü Robert Dudley’ın getirileceği açıklamasıyla aynı zamana denk geldiğine dikkati çekti. BP, Meksika Körfezi’ndeki çevre felaketi için 32,2 milyar dolar ayırırken, gelecek 18 ayda 30 milyar doların üzerindeki mal varlığını elinden çıkarmayı planlıyor.

CEO’lar bir servetle ayrılıyor, 1 milyon dolara para demiyor 
BP’de Robert (Bob) Dudley’in CEO’luğa getirilmesi Tony Hayward’ı çok da kötü etkilemeyecek. Çünkü daha önce dünyanın önde gelen şirketlerinde, işten alınan CEO’lar ayrılırken birer serveti de tazminat bedeli olarak beraberlerinde götürdüler. Ntvmsnbc’de yer alan bir haberde görevi bırakırken bir servete sahip olan CEO’lara dikkat çekilmiş:

JIM DONALD (STARBUCKS): 2002’de Starbucks’a CEO olan Jim Donald’ın döneminde, Starbucks rekor başarılar elde etti. 2007’de satışların yavaşlaması ve gelirlerin düşmesi sebebiyle Jim Donald, kendisinden daha tecrübeli olan Howard Shultz ile yer değiştirdi. Donald bunun üzerine 1.25 milyon dolar tazminatla gönderildi.

HSIEH FU HUA (SGX): Singapore Exchange şirketinin Ceo’su olan Hsieh Fu Hua da 2009 yılında görevinden alındı. Şirket yaptğı açıklamayla Hsieh’e verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek üstün katkılarından dolayı kendisine 1.5 milyon dolarlık bir özel ödeme yapılacağını söyledi. Bu ödeme 2012 yılına kadar taksitler şeklinde olacak. 

RICK WAGONER (GM): Harvard’da MBA yapan Rick Wagoner, 1981’de okuldan mezun olur olmaz General Motors’ta analist olarak çalışmaya başladı. 19 yıllık emeğinin ardından, 2000 yılında şirketin CEO’su oldu. Ancak 2009 yılında iflasın eşiğine gelen şirkete, ABD Başkanı Barack Obama ‘yeni bir plan yapması ya da iflasını açıklaması’ için 60 gün süre verdi. GM bu dönemde Rick Wagoner’ı görevinden aldı. İşinden kovulan Wagoner General Motors’tan 8.2 milyon dolar tazminat aldı.

KENNEDY THOMPSON (WACHOVIA): Kennedy Thompson 2000 - 2008 arasında Wachovia finans hizmetleri şirketinde CEO olarak görev yaptı. 2008’de görevinden alınan Thompson’a toplamda 15.6 milyon dolarlık tazminat ödendi.

ARUN SARIN (VODAFONE): 1999’da Vodafone’a katılan Hintli Arun Sarin 2003’ten itibaren Vodafone’un Asya-Pasifik CEO’su olarak çalışmaya başladı. 2008’de işi bırakan Sarin şirketteki 28.5 milyon dolarlık hissesine ek olarak şirketten ayrıldığı yılın ücreti olan 2.13 milyon doları da nakit olarak aldı.

CARLY FIORINA (HP): 1999’da Hewlett Packard şirketinin yönetimine getirilen Carly Fiorina bu görevini beş buçuk yıl sürdürdü. Bu dönemde şirketin borsadaki değeri neredeyse yarı yarıya düştü. 2005 Ocak ayında şirketin sahipleriyle bir dizi konuda tartışma yaşayan Fiorina, şubatta istifaya zorlandı. 21 milyon dolar tazminatla şirketten ayrılan Fiorina 2009’da Portfolio dergisi tarafından tüm zamanların en kötü 20 Amerikan CEO’su arasında gösterildi.

STEPHEN HILBERT (CONSECO): Conseco’nun kurucularından olan Stephen Hilbert 1982’den 2000’e kadar bu şirket için çalıştı. Hilbert 2000 yılında görevinden ayrıldığında 72 milyon doları da yanında götürdü.

MICHAEL OVITZ (DISNEY): Disney’de 1995 yılında Michael Eisner’in yönetimi altında CEO olarak göreve başlayan Michael Ovitz alışkın olmadığı bir çalışma tarzı ve görevlerinin yeterince açık belirtilmemesi sebebiyle başarısız oldu. 2 yıl içinde Eisner tarafından kovulan Ovitz’in 130 milyon dolar tazminat aldığı medyaya yansıdı.

ROBERT NARDELLI (HOME DEPOT): 2000’de Home Depot’ta CEO olarak göreve başlayan Robert Nardelli, başlarda başarılı bir dönem geçirmesine rağmen, özellikle 2005’ten itibaren sürdürdüğü tasarruf politikasıyla şimşekleri üzerine çekti. Nardelli 2007’de kovulduğunda yaklaşık 210 milyon dolarlık bir tazminat aldı.

BP Başkanı: Artık farklı bir şirket olmak zorundayız
BP Başkanı Carl-Henric Svanberg, Hayward’ın ayrılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Macondo kuyusundaki patlama trajedisi ve bunu takiben ortaya çıkan çevre kirliliği dönüm noktası bir olaydı. BP varlıkları, mükemmel insanları ve dünyanın enerji ihtiyaçlarını karşılamada oynadığı hayati rol nedeniyle güçlü bir firma olmaya devam edecek ancak farklı bir şirket olarak ileri gidecek” dedi.
Hayward da yaptığı açıklamada, Macondo kuyusundan püsküren petrolün durduğunu, şimdi şirketten ayrılmanın iyi bir zaman olduğunu söyleyerek, “Şimdi sızıntının kapatılmasıyla önemli bir dönüm noktasına ulaştık. Bu şirketin yeniden biçimlendirilmesine zemin oluşturuyor” dedi. BP’nin yeni liderliği altında yeni safhaya başlama hakkına sahip olduğunu belirten Hayward, “Meksika Körfezi’ndeki patlama korkunç bir trajediydi, bu patlama olduğunda BP’de sorumlu bir kişi olarak, her zaman derin sorumluluk hissedeceğim, suçlunun kim olup olmadığına bakmaksızın” diye konuştu.
BP, Meksika Körfezi’ndeki kirliğinin maliyetini karşılamak için ayırdığı 32.2 milyar doları şöyle kullanacak: Petrol yayılmasının yarattığı kirliliğin temizlenmesi, petrol kuyusunun kapatılması, kirlilikten zarar görenlere tazminat ödenmesi ve hükümetlere para cezası ödenmesi...
BP’nin gelecek 18 ayda 30 milyar dolara kadar varlık satışı yapacağı ve aynı sürede net borç seviyesini 10 ve 15 milyar dolar aralığına çekmeyi hedeflediği ifade edildi. BP’nin 16.97 milyar dolar zarar açıklamasına rağmen, geliri yüzde 34 artarak 75.8 milyar doları buldu. Şirket 18 yıldır ilk kez borçlu duruma düştü.

Yeni CEO Dudley: Patlağı sonsuza kadar kapatacağım
Hayward’ın yerini alacak BP’nin müstakbel CEO’su Bob Dudley, ABC televizyonuna verdiği demeçte, “Önceliğim patlayan petrol kuyusunu sonsuza dek kapatmak ve Meksika Körfezi’ni temizlemek olacak” dedi. Londra merkezli BP’ye üst yöneticilik yapacak ilk Amerikalı olacak Dudley, daha fazla petrolün körfeze püskürmesini beklemediğini söyledi. Dudley, şirket kültürünü değiştirmeyi planladığını ve bu felaketin tekrarlanmasını önlemek için gerekli önlemleri uygulayacağını ifade etti. Öte yandan BP’nin yarısına ortak olduğu Rusya’nın üçüncü büyük petrol şirketi TNK-BP International’ın yılın ilk yarısında kârı yüzde 21 artarak, 2.43 milyar dolar oldu. Aynı dönemde gelirleri yüzde 43 yükselerek, 20.7 milyar dolara yükselen şirket, BP’nin petrol üretiminin dörtte birinden sorumlu bulunuyor.
BP’nin üst yöneticisi Hayward, yaklaşık 1.25 milyon avroya (1.045 milyon sterlin) tekabül eden bir yıllık maaşını ihbar tazminatı olarak alacak. Görevini 1 Ekim’de bırakacak olan Hayward ayrıca, mevcut maaşını da almaya devam edecek.
53 yaşındaki Hayward, yaklaşık 30 yıldır grubun bünyesinde görev yapıyor. Geçen yıl aralık ayında emeklilik hakkı kazanan Hayward’ın emekli ikramiyesinin toplam 13 milyon avro (10.8 milyon sterlin) olduğu belirtiliyor ve 65 yaşından itibaren her yıl yaklaşık 700 bin avro (584 bin sterlin) para alacağı ifade ediliyor. BP’nin 576 bin hissesini elinde bulunduran Hayward’ın hisselerinin toplam değerinin 2.9 milyon avro (2.4 milyon sterlin) değerinde olduğu tahmin ediliyor.
Hayward’ın yerine getirilen Dudley’nin ne kadar maaş alacağı da bilinmiyor.