BP'nin hisseleri çakıldı, iflas söylentileri başladı

BP'nin hisseleri çakıldı, iflas söylentileri başladı
BP'nin hisseleri çakıldı, iflas söylentileri başladı

Meksika Körfezi, her gün daha da yayılan kirlilikle doğal yaşamı tehdit ediyor. Yüz binlerce balık ve kuş petrole bulanarak telef oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

Meksika Körfezi'ndeki derin deniz kuyusundan fışkıran petrolü önleme çalışmalarında kayda değer bir başarı elde edemeyen petrol devi BP'nin hisse senetleri dip yaptı, şirketin iflas söylentileri başladı

LONDRA- Meksika Körfezi’ndeki derin deniz kuyusundan fışkıran petrolü önleme çalışmalarında kayda değer bir başarı elde edemeyen petrol devi BP’nin hisse senetleri eriyor. Dün hisseler, dünya borsalarında temizleme operasyonunun olası bir iflası gündeme getiribileceğine ilişkin söylentiler yüzünden dip yaptı.  New York Borsası’nda önceki gün yüzde 15’ten fazla düşüşle son 14 yılın en düşük düzeyine gerileyen hisse senetleri dün de Londra Borsası’nda güne çok kötü başladı. 

Hisselerde 55 milyar dolarlık ödeme
İlk saatlerde yüzde 11 oranında değer kaybeden hisseler daha sonra biraz değer kazanmakla birlikte günü önceki günkü fiyatların altında  kapattı. BP, finansal durumunun güçlü olduğunun altını çizerek, “Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısıyla ilgili maliyetin üstesinden gelmek için önemli kapasite ve esnekliğe sahip olduğunu” açıkladı. Şirketin hisseleri önceki günü 29.20 dolardan kapatmış ve Ağustos 1996’dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.
BP’nin hisseleri 20 Nisan’da Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon platformundaki patlamadan sonra meydana gelen sızıntıdan önce  60 dolar seviyesinde bulunuyordu. Şu anda yarı yarıya gerilemiş durumdaki BP hisselerinin piyasa değerindeki kayıp 55 milyar doları buluyor.

Fatura 28 milyar dolar olabilir
Bank of America Merrill Lynch uzmanları, şirketin petrol sızıntısının 28 milyar dolar olacağı tahmin edilen maliyetini karşılayabileceğini ancak muhtemel temettü kesintileri, yönetim değişiklikleri ve gelecekte sınırlı büyüme fırsatlarının toplam etkisine ilişkin önemli belirsizlik bulunduğu yorumunu yapıyorlar. BP ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada bugüne kadar temizleme operasyonunda maliyetin 1 milyar 430 milyon dolar olduğunu açıkladı. Ancak bu faturada açılacak binlerce tazminat davalarında yapılacak ödemeler bulunmuyor.
Fortune degisinin internet sitesinin manşetinde de şirketin içine düştüğü zor durumla ilgili bir habere yer verildi. Fortune’a konuşan petrol uzmanı Matt Simmons, çok zor durumda kalan BP’nin iflas edeceğini öngörüyor ve şöyle diyor:
“Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı tahminlerin üzerinde bir maliyet ortaya çıkarmış durumda. Tüm dikkatlerin yoğunlaştığı sızıntı noktasının birkaç deniz mili uzağında bir başka sızıntı riski daha mevcut. Bu koşullarda yapılabilecek tek şey Sovyetler’in daha önce uyguladığı çok da hoş olmayan bir operasyon olabilir: Denizin altında bir bomba patlatarak, sızıntının oluştuğu bölgedeki kayaları eritmek ve çatlağı kapatmak. Ancak BP daha önce denenmemiş girişimlerde bulunarak sürekli başarısızlığa uğrarsa iş iflasa kadar gidecektir.”

ABD temettü dağıtmasını istemiyor
BP’nin bu olaya rağmen ortaklarına temettü vermekten vazgeçmeyeceğine ilişkin açıklamasına ABD Başkanı Barack Obama’dan sert bir eleştiri gelmesi de piyasaları ürkütmüş görünüyor.
Piyasalar hem Obama’nın, hem de Amerikalı politikacıların BP’nin ortaklara para dağıtmak yerine bunu muhtemel tazminat ödemeleri için ayırmasının daha iyi olacağına ilişkin açıklamalarını ciddiye almış görünüyor ve bunun sonucunda da herkes elindeki hisseyi satmaya uğraşıyor. Bu da BP hisselerinin taban yapmasına neden oldu. BP’nin temettü ödemekten vazgeçmesine ilişkin çağrılara daha fazla karşı çıkamayacağı ifade ediliyor. ABD İçişleri Bakanı Ken Salazar, Senato’da yaptığı konuşmada BP’nin açık deniz sondajlarının altı ay süreyle durdurulmasından sonra işten çıkardığı kişilerin maaşlarını ödemesini istedi. BP’nin üzerindeki baskıyı sürekli artıran Beyaz Saray ile de bir güç gösterisine girmesi bekleniyor.
Bu arada ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, “BP’nin tazminatları ödeyecek yeterli parası olup olmadığını araştırmamız lazım” açıklaması önümüzdeki günlerde şirketin banka hesaplarının da denetim altına alanabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Bu arada New York’ta iflas hukuku konusunda uzman avukatlık şirketinde çalışan Robert Stark, BP’nin yükümlülüklerini nasıl karşılayacağına ilişkin modeller geliştirmekte olduğunu belirterek, “BP çok büyük bilançosu olan bir şirket. Ama borçlarını ödeyebilecek kadar parası var mı? Ancak en azından kısa vadede böyle bir güçleri olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

Denetçilere hediyeler verilmiş
ABD’de açık deniz petrol sondajlarını denetleyen kurumun çalışanlarının petrol şirketleriyle çok içli dışlı oldukları ve görevde bulundukları sürece de bu şirketlerden verilen hediyeleri kabul ettikleri de ortaya çıktı. 

Petrol şirketlerinde işe başladılar
The Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre denetçilere petrol şirketlerinden hediye olarak maç biletleri verildi ve pahalı lokantalarda ağırlandılar.  Bu arada birçok denetçinin belirli bir süre çalıştıktan sonra görevlerinden ayrılıp açık deniz sondajı yapan şirketlerde işe başladıkları belirtildi.
Denetçilerin aççık deniz petrol sondajı yapan şirketlerle ilişkileri konusunda hazırlanan raporda söz konusu olayların 2007 yılında denetimden sorumlu kamu kurumunun başı olan Don Howard’ın görevden alınmasıyla sona erdiği belirtildi. Don Howard daha sonra çeşitli suçlardan yargılanmış ve resmi yetkililere aldığı hediyeler konusunda gerçekleri söylemediği iddiasıyla bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Hazırlanan raporda 2005,2006 ve 2007 yıllarında birçok denetçinin de parası şirketler tarafından ödenen kiralık uçaklar çeşitli etkinliklere gittiği belirtildi. Bu arada inceleme sonucu birçok denetçinin görev başındayken porno sitelerde gezindikleri ve uyuşturucu madde kullandıkları öne sürüldü. 

‘Petrol talebi azalacak’
OPEC, bu yıla ilişkin petrol talebi tahminini düşürdü. Dünya petrol arzının yüzde 35’ini karşılayan 12 üyeli örgütün haziran ayı Petrol Piyasası raporunda, Çin ekonomisinin büyüme hızının yavaşlayacağına yönelik sinyaller ve Avrupa’daki borç krizi nedeniyle günlük petrol talebi tahmini bir önceki ay açıkladığı tahmine göre 10 bin varil azalttı. Raporda, bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla göre günlük ortalama 940 bin varil artarak, toplam 85.4 milyon varil olmasının beklendiği belirtildi.
Eldeki verilerin bu yılın ilk altı ayında küresel petrol talebinin biraz daha yüksek olacağını gösterdiği ifade edilen raporda, yılın ikinci yarısında ise ekonomideki toparlanma hızının yavaşlayabileceği, bunun da petrol talebini etkileyebileceği uyarısında bulunuldu. Raporda, OPEC üyesi ülkeler dışındaki petrol üretimimin bu yıl günlük ortalama 640 bin varil artmasının beklendiği kaydedildi.  
(Radikal)


    ETİKETLER:

    Cunda