BP'ye Amerika'dan 'Manipülasyon yaptın mı?' sorgusu

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden British Petroleum'un (BP) başı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Temsilciler Meclisi ve Alaska eyaletiyle derde girdi.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden British Petroleum'un (BP) başı Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Temsilciler Meclisi ve Alaska eyaletiyle derde girdi. Hafta başında ABD'nin petrol ihtiyacının yüzde 8'ini karşılayan Prudhoe Körfezi petrol sahasında üretimi boru hattındaki çürümeyi gerekçe göstererek durduran BP'ye Temsilciler Meclisi'nden büyük tepki geldi.
Financial Times'in haberine göre Temsilciler Meclisi Enerji Komitesi Başkanı Joe Barton, BP İcra Kurulu Başkanı Lord Browne'ye yazdığı mektupta kararın dünya petrol fiyatlarını manipüle etmeye yönelik pazarlama stratejisinin parçası olup olmadığını sordu. BP'nin yaptığı açıklamadan sonra dünyada petrol fiyatları varil başına 2 dolar yükselerek 77 dolara
ulaşmıştı. Şirket iddiaları yalanlamakla birlikte eleştirilerin önünü alamadı.
Temsilciler Meclisi'nin hem Demokrat, hem Cumhuriyetçi üyelerinin büyük tepki gösterdiği karar üzerine BP sahayı önlem alarak yarı kapasiteyle üretime açacağını duyurdu. Eylüle kadar tatilde olan Temsilciler Meclisi'nin Enerji Komitesi 7 Eylül'deki toplantısında BP'nin üretimi durdurma kararını görüşecek.
Yetkililere uyarı
Komite üyeleri tatilde bulundukları yerlerden yaptıkları açıklamalarda yetkililerin BP'yi ABD'nin enerji güvenliğini tehlikeye düşüren bu kararla ilgili olarak sorgulamaları ve tatmin edici cevaplar alamamaları durumunda gerekli yasal girişimlerde bulunmaları konusunda uyardı.
Barton, Browne'ye yazdığı mektupta BP'nin çürümeyle ilgili mart ayında kendilerine sıkıntı olmayacağı yolunda garanti verdiğini belirtip 'Verdiğiniz garantilerin temelsiz olduğu ortaya çıktı' eleştirisinde bulundu.
Barton, BP'nin Teksas'taki rafinerisinde 2005'te 15 kişinin ölümüne neden olan yangın ve 2004'te propan gazı alım-satımında yaptığı öne sürülen usulsüz işlemlere atıfta bulunarak 'Son olay şirketinizin güvenilirlik ve Amerika'nın enerji güvenliğini sağlamaya yönelik girişimlerinde yetersiz olduğunu göstermiştir' dedi.
170 milyon dolarlık yatırım
BP Prudhoe Körfezi'ndeki sahadan elde edilen petrolü Trans Alaska Boru Hattı'na taşıyan 26 kilometre uzunluğundaki hattı yenilemek için 170 milyon dolar harcayacak. Hattaki çürümenin petrolün içinde bulunan çok küçük maddelerin bir bakterinin üremesine neden olmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Uzmanlar BP'yi çürüme testlerini boru hattının yalnızca dış yüzeyinden yapmakla suçlayarak 'İç yüzey çalışmalar ihmal edildi. Halbuki akıllı domuz adı verilen küçük cihazla bu iş yapılabilirdi' diye konuştu. Alaska Valisi Frank Murkowski de yaptığı açıklamada BP'nin kendilerini yanılttığını belirterek bu konuda soruşturma açacaklarını söyledi. Petrol sahasının kapalı olduğu her gün 6.4 milyon dolarlık vergi gelirinden olduklarını belirten Murkowski zararın tazmini için BP'yi mahkemeye vermeyi düşündüklerini belirtti.
Bu arada BP'de çalışan bazı kişilerin boru hattıyla ilgili olarak geçmişte
Alaska eyalet yönetimine ihbarda bulundukları da ortaya çıktı.