Brent petrol, 7 yılın en düşük seviyesinde

Brent petrol, 7 yılın en düşük seviyesinde
Brent petrol, 7 yılın en düşük seviyesinde
Brent petrolün varil fiyatı, yüzde 3'ü aşan değer kaybıyla yaklaşık 7 yılın en düşük seviyesi olan 41,75 dolara geriledi.

Güne 43,12 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, 41,75 dolara inerek Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Böylece yüzde 3,4 değer kaybeden Brent petrolün varili, şu dakikalarda 42 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Analistler, cuma günü gerçekleşen OPEC 168. Bakanlar Toplantısı'nda üretimi kısmaya yönelik bir karar çıkmaması nedeniyle petrol fiyatları üzerindeki satış baskısının arttığını ifade ediyor.

42 DOLAR DESTEK KONUMU

Brent petrolün varil fiyatında 42 dolar seviyesinin destek konumunda olduğunu belirten analistler, bu seviyenin altında kalınması durumunda 39 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini öngörüyor. Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı ise 38,52 dolara gerileyerek, ağustos ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. WTI'nın varili şu dakikalarda 38,60 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

BENZİNE 8 KURUŞ İNDİRİM

Geçtiğimiz hafta motorin ve gaz yağına yapılan indirim, bugün de benzin fiyatlarına geldi.

Ham petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ile geçtiğimiz hafta Cuma günü motorin ve gaz yağına yapılan indirim, bugün de benzin fiyatlarına geldi. Benzinin litresine 8 kuruş indirim yapıldı. Gece yarısından itibaren geçerli olacak indirimle 95 oktan benzinin fiyatı İstanbul'da ortalama 4,41 liradan 4,33 liraya, Ankara'da ortalama 4,43 liradan 4,35 liraya, İzmir'de ise ortalama 4,42 liradan 4,34 liraya düşecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösterebiliyor.

bigPara.com