Brent petrolde 70 dolar aşıldı

Uluslararası Petrol Borsası'nda (IPE) ham Brent petrol fiyatı 70 doları aştı. Borsada varil fiyatı 70.17 dolar olarak kaydedilen Kuzey Denizi ham Brent petrolü, bir ara 70.20 dolardan işlem gördü.

İSTANBUL - Uluslararası Petrol Borsası'nda (IPE) ham Brent petrol fiyatı 70 doları aştı. Borsada varil fiyatı 70.17 dolar olarak kaydedilen Kuzey Denizi ham Brent petrolü, bir ara 70.20 dolardan işlem gördü. ABD hükümetinin kaydettiği veriler, yerli petrol hisselerinde önemli 'tahkim' kaydedilmesi üzerine Brent petrolünün varil fiyatı da artış gösterdi. Kuzey Denizi Brent petrolü önceki gün varil fiyatı 34 cent gibi rekor düzeyde artışla, 69.71 dolar düzeyine çıktı. Borsalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı da 19 cent artış göstererek 69.17 dolar düzeyinden işlem gördü.
Neden yükseliyor?
İran ile ABD arasındaki gerginlik ve Nijerya'daki saldırılar nedeniyle petrol arzının azalabileceğine yönelik endişeler fiyatların yükselmesinde başrolü oynuyor. Ayrıca petrolün anavatanı Ortadoğu'da dinmek bilmeyen savaşlar ve gerginlikler, dolardaki zayıf seyir, yazın turizm amaçlı petrol talebinin artacağı beklentileri, ABD'de fırtına sezonunun sert geçeceğine ilişkin tahminler ve yatırım fonlarının spekülatif alımlarıyla fiyatlar sürekli yükseliyor.
ABD'nin İran'ın nükleer tesislerini vuracağı yönündeki söylentiler ve Ortadoğu'da artan tansiyonla fiyatların 100 doları bulabileceği konuşuluyor.