Brezilya IMF ile yollarını ayırdı

Brezilya, IMF ile kredi anlaşmasını yenilemeyeceğini açıkladı. Maliye Bakanı Antonio Palocci, IMF ile yürütülen programın bu ay sonunda tamamlanacağını hatırlatarak, sürenin bitiminde yeni anlaşma yapmayacaklarını söyledi.

BRASIL - Brezilya, IMF ile kredi anlaşmasını yenilemeyeceğini açıkladı. Maliye Bakanı Antonio Palocci, IMF ile yürütülen programın bu ay sonunda tamamlanacağını hatırlatarak, sürenin bitiminde yeni anlaşma yapmayacaklarını söyledi. Palocci, mali disiplinin sağlandığını, döviz rezervlerinin arttığını ve geçen yıl ekonominin son on yılın en iyi performansını gösterdiğini belirterek "Eeskisi kadar kırılgan durumda değiliz. Kredi değerimiz arttı ve ekonomimizin temel direkleri, IMF programına başladığımızdakine göre çok daha iyi durumda" dedi.
Brezilya'nın 1998'den bu yana ilk kez IMF'ye ihtiyaç duymadığını açıklaması, büyük ölçüde kamu borçlarının denetime alınabilmesinden kaynaklanıyor. Brezilya'nın kamu borçları 350.54 milyar dolarla Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) yüzde 51.3'ü kadar. Bu hâlâ büyük olsa da 2004'te 10 yıl içinde ilk kez bunun düşüşe geçmesi hükümete güven veriyor. Brezilya'nın 2003 yılında yüzde 57.2 olan kamu borçları/GSYH oranı geçen yıl yüzde 51.3'e gerilemişti. Brezilya'nın kararı ABD Hazine Bakanı John Snow'un övgüleriyle karşılandı.