Brezilya'da pastırmalı tanıtım

Türk Hava Yolları (THY), kısa ve orta menzilli uçuşlar için filosuna sekiz-15 arasında yeni uçak almayı öngörürken, hem filosunu gençleştirmeyi hem de Anadolu'nun kısa pistli havaalanlarına inme stratejisini yaşama geçirmeye çalışıyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

SAO PAULO - Türk Hava Yolları (THY), kısa ve orta menzilli uçuşlar için filosuna sekiz-15 arasında yeni uçak almayı öngörürken, hem filosunu gençleştirmeyi hem de Anadolu'nun kısa pistli havaalanlarına inme stratejisini yaşama geçirmeye çalışıyor. Kullanım ömrü dolan RJ-100'ler yerine düşünülen Embraer'ler 37-70 arasında değişen koltuk sayıları ve 25-31 milyon dolarlık bedelleriyle THY'nin listesinde bulunuyor.
Embraer'in fabrikasını gezen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Sao Paulo-Rio de Janeiro arasını bu uçakla uçarak ilk denemeyi de bizzat gerçekleştirdi. Embraer, tanıtım resepsiyonunda Kayseri'den özel olarak getirttiği pastırmayı ikram ederek Türk heyetini şaşırttı. Gül'ün Brezilya ziyaretinin üçüncü gününde Sao Paulo'ya geçen Türk heyeti, önceki gün akşam saatlerinde Embraer'in Santos kentindeki fabrikasını da ziyaret etti. Heyet, Santos'a Embraer'in E 170 tipi 70 kişilik uçağıyla götürüldü. Heyette THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin ve diğer yetkililer de bulundu. Embraer yetkililerinin, sivil ve askeri uçaklar konusunda verdikleri brifingin ardından geçilen resepsiyonda Türk heyetine 'pastırma' sürprizi yapıldı. Embraer'in Kayseri'den özel olarak getirttiği pastırmalar servis edilirken özellikle Bakan Gül'ün çok şaşırdığı gözlendi.
Anket de yaptı
Tesisleri gezen Türk heyeti, yine aynı uçakla 35 dakikalık bir uçuştan sonra Rio de Janeiro'ya geçti. THY Yönetim Kurulu Başkanı Karlıtekin, uçuştan sonra gazetecilerle sohbet ederken, uçak alımının bir süreç olduğunu belirtirken, henüz Embraer ile uçak alım konusunda masaya oturmadıklarını söyledi. Karlıtekin, uçakla ilgili olarak bir de yolcu anketi yaparak görüşleri sormayı ihmal etmedi.
Edinilen bilgiye göre THY, Anadolu kentlerine ulaşabilmak için her türlü piste inebilen küçük uçaklar alacak. THY'nin bu amaçlar için kullandığı ve ekonomik ömrünü dolduran RJ-100'ler zamanla filodan çıkarılacak. Yeni küçük uçaklarla filo iyice gençleştirilecek.
Bu kapsamda THY'nin sekiz-15 arasında yeni uçak almayı düşündüğü kaydediliyor. Dünyada Air France, Air Canada, Alitalia, Finnair, Delta, Saudi Arabian Airlines gibi havayolu şirketlerinin de arasında bulunduğu 44 firmanın envanterinde bulunan Brezilya yapımı Embraer uçaklarının fiyatları 25 ile 31 milyon dolar arasında değişiyor.'Akıllara hemen Atatürk gelir'
Abdullah Gül 1990-1991 döneminde Brezilya Merkez Bankası Başkanlığı yapan İbrahim Eriş'le de görüştü.
FOTOĞRAF: TAHSİN AKTI / AA


Brezilya ziyaretinin üçüncü gününde Sao Paulo'ya geçerek Türkiye-Brezilya İş Konseyi'nin açılışını yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, burada 1990-1991 yılları arasında Brezilya Merkez Bankası Başkanlığı yapan İbrahim Eriş'le de görüşme olanağı buldu.
Konseyin verdiği yemek sırasında İbrahim Eriş'i Türk gazetecilere tanıtan Gül, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva görüşmesi sırasında yaşanan bir anekdotu da aktardı.
Lula da Silva'nın "Brezilya'da Türkiye denince iki isim hemen hatırlanır. Birincisi Atatürk, ikincisi de İbrahim'dir" dediğini belirten Gül, Brezilya'nın bugünkü ekonomik gücüne kavuşmasında İbrahim Eriş'in çok önemli rol oynadığını ve bunun Brezilyalı yetkililer tarafından da kabul edildiğini vurguladı. Gül, "Brezilya, İbrahim beyin uyguladığı taviz vermez politikası sonucu enflasyon canavarını yendi. Biz de bu canavarı yendik. Şimdi sıra ekonominin yükselmesiyle kazanılan zenginliği toplumun her kesimine yaymakta" diye konuştu.
Brezilya'da şimdi bir danışmanlık firması sahibi olan Eriş de, o dönem askerlik sorunu nedeniyle Türkiye vatandaşlığını kaybettiğini, ancak 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 1995 yılında Brezilya'ya yaptığı ziyaret sonrasında bu sorunun çözüldüğünü belirtti.
Helikopterle Rio'yu gezdi
Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, Rio de Janeiro Valiliği'nin tahsis ettiği bir helikopterle Rio turu yaptı. Diğer heyet üyeleri de otobüslerle kent turu yaptılar. Hava sıcaklığının gün içinde 45 dereceye kadar çıkması heyet üyelerini zorladı. Gül ve beraberindeki heyet bugün oğleden sonra Turkiye'ye dönmek üzere yola çıkacak.