Brezilya'nın petrol devi Karadeniz'e geliyor

Brezilya'nın kamu payı da olan dev petrol şirketi Petroleo Brasileiro FA (Petrobras) Karadeniz'de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'yla (TPAO) birlikte petrol ve doğalgaz arayacak. İki şirketin yüzde 50-50 ortaklığını öngören anlaşma...

ANKARA- Brezilya'nın kamu payı da olan dev petrol şirketi Petroleo Brasileiro FA (Petrobras) Karadeniz'de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'yla (TPAO) birlikte petrol ve doğalgaz arayacak. İki şirketin yüzde 50-50 ortaklığını öngören anlaşma Enerji Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla TPAO Genel Müdürü Osman Saim Dinç ile Petrobras Uluslararası Direktörü Nestor Cunad Cervero tarafından imzalandı. Törende konuşan Güler, "Brezilya'nın futbol ve kahveden sonra petrolde de başarılı olduğunu Karadeniz'de görmeyi umut ediyoruz" dedi.
Türkiye'de petrol aranmadık yer bırakmayacaklarını belirten Güler, Brezilya ile bu aşamada temkinli davranacaklarını belirterek,
"Petrolcülükte matkabın ucu değmedikçe var ya da yok demiyoruz. Petrol çıkıp yüzümüze sürünce göstermiş oluruz" diye konuştu. TPAO Genel Müdürü Dinç de Batı ve Orta Karadeniz'de petrol ve doğalgaz aranması için uluslararası şirketlere çağrıda bulunduklarını ve en güzel teklifin de Petrobras'tan geldiğini kaydetti. Petrobras'ın 1954'te kurulduğunu ve günde 2.4 milyon varil üretim yaptığını belirten Dinç, Brezilya'nın günlük tüketiminin 2 milyon varil olduğunu ve bu nedenle Petrobras'ın uluslararası yatırım çalışması başlattığını vurguladı.
Petrobras umutlu
Dinç, "Petrobras 2007-2012 arasında petrol sektörüne 87 milyar dolar yatırım yapacak. 2 bin metreden derin kuyulardaki aramalarda dünyadaki en iyi teknolojiyi kullanan şirket" dedi.
Petrobras Direktörü Cervero, bölgede petrol bulma konusunda umutlu olduklarını söyledi.
İki şirket arasında imzalanan ortak şirket anlaşması kapsamında taraflar yüzde 50-50 ortaklığa sahip olacak. Enerji Bakanı Hilmi Güler, İran ve Rusya ile enerji konusundaki görüşmelerde sorun olmadığını söyledi.
İran'ın 'Nabucco Projesi'yle ilgili istekleri olduğuna değinen Güler, "Bizim de mevcut kontrat ve mütekabiliyet açısından beklentilerimiz oldu. Görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Güler, Rus Gazprom'un Botaş'la görüşmesinin takvime uygun sürdürüldüğünü ifade etti.