Britanya tehdidi: Yardımı keseriz

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Yıllık Guvernörler toplantıları öncesinde, Britanya hükümetinden, Dünya Bankası'na sert mesaj geldi.

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Yıllık Guvernörler toplantıları öncesinde, Britanya hükümetinden, Dünya Bankası'na sert mesaj geldi. Britanya, Dünya Bankası'na dış yardıma koyduğu koşulları değiştirmezse, bu kuruluşa sağladığı maddi desteğin kesileceğini söyledi. Britanya hükümeti geçen yıl yoksul ülkelere yardım amacıyla iki milyar dolara yakın katkı sağlamış 2007 yılında da 90 milyon dolar daha vereceğini bildirmişti.
Britanya'nın dış yardımdan sorumlu bakanı Hilary Benn, "Dünya Bankası tarafından destek olunan ülkelere ekonomik politikalar empoze edilemez" dedi. Benn, Dünya Bankası'nın yolsuzlukla mücadele ve insan haklarının korunması amaçlarıyla yardıma bazı koşullar getirmesinin genel olarak daha doğru bir yaklaşım olduğunu söyledi.
'Sen yardımına bak'
Benn buna karşılık, bankanın gelişmekte olan ülkeleri özelleştirme ya da liberalizm gibi belirli ekonomik politikaları izlemeye mecbur edemeyeceğini, bunun yanlış olduğunu vurguladı. Bakan Hilary Benn, Dünya Bankası'nın gelişmekte olan ülkelerin yoksul halklarına, hükümetlerinin izlediği politikalardan bağımsız olarak yardımla yükümlü olduğunu söyledi.
Dünya Bankası uzun bir zamandır borç verdiği ülkelerin belli ekonomik koşulları yerine getirmesini talep ediyor ve gümrük duvarlarını indirmeye zorluyor. Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Danny Leipziger, Hilary Benn'in açıklamalarına cevaben konuşurken, gelişmekte olan ülkelere kredi veya yardım verilirken belli ekonomik politikaların takip edilmesi talebini yaygın bir şekilde gündeme getirmediklerini söyledi. Uluslararası yardım kuruluşları ise Britanya'nın bu açıklamasını sevinçle karşıladı.
Eleştiri ve tepkiler artıyor
Dünya Bankası'nın izlediği bu çizgi birçok uluslararası yardım kuruluşu ve baskı grubu tarafından eleştiriliyor. Ancak Hilary Benn, yoksul ülkelere yardım için öne sürülen sıkı koşulların kaldırılması konusunda adım atılmamasından rahatsız olduklarını söyledi. Benn bu durumda 2007 için söz verdikleri yardımı Dünya Bankası tutumunu yumuşatıncaya kadar askıya alacaklarını açıkladı. Benn, "Komşunuzun topraklarını işgal ettiyseniz, halkınızı baskı altında tutuyorsanız, aldığınız parayı başka amaçlarla harcıyorsanız, bu tür durumlarda krediye koşul konmasına Britanya da itiraz etmez. Ama özellikle ekonomi politikasında gelişmekte olan ülkeler kendi kararlarını almakta özgür olmalı. Bunun, yoksul ülkelerin dünyada seslerini daha iyi duyurabilmesinin, güçlenebilmesinin yollarından biri olduğunu düşünüyorum."