Britanya'da global ekonomik kriz, tefecileri kıymete bindirdi

Britanya'da global ekonomik kriz, tefecileri kıymete bindirdi
Britanya'da global ekonomik kriz, tefecileri kıymete bindirdi
Britanya'da kriz bankalardan kredi alamayan vatandaşı tefecinin kapısında kuyruğa soktu. Yüzde 60 faizle kredi veren tefeciler teminat olarak kredi kartı alıyor. Yasadışı kaynaklardan kredi alımına yönelik şikâyetlerde artış gözleniyor

LONDRA - Dünya ekonomisinin krize girmesi, kredi akışındaki ciddi yavaşlama Britanya’da tefecilere rağbeti artırdı. ABD’nin önde gelen ekonomi gazetelerinden Wall Street Jornal’ın (WSJ) haberine göre, Britanya’da yatırımcılar bankalardan kredi alamadıkları için çareyi tefecilerin kapısını çalmakta buldu.
Haberde, “Britanya’da krediye ihtiyaç duyanlar tefecilerin köpekbalığına benzer saldırılarına maruz kaldılar” benzetmesi yapıldı. Gazete, Britanya’da yaşananları Eduardo Ireneo adlı bir çalışanın öyküsüne odaklanarak verdi. Britanya ekonomisi hızla büyürken, kolay kredi koşullarından yararlanan Ireneo, ekonomik sorunlar başgösterdiğinde yeni kredi alamaz ve borçlarını ödeyemez duruma geldi. 

Şikâyetlerde artış var
Zor durumda kalan Ireneo, çareyi bir tefeciden yüzde 60 gibi çok yüksek bir faizle para almakta buldu. Britanya hükümetine bağlı çalışan ve yasadışı kredi akışını takibe alan ekibin başında olan Alan Evans konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Son dönemde hem yasa dışı kaynaklardan kredi alımında, hem de bundan kaynaklanan şikayetçi  ciddi artışlar görüyoruz” diye konuştu. Alan Evans ofisine eskiden haftada  bir şikayetçi gelirken,  bugün sayının 10’a kadar çıktığını belirtti. Evans, başvuruların yüzde 80’nin son iki yılda yaşanan finansal krizle ilgili olduğunu ifade etti.
WSJ gazetesinin haberine konu olan olayda, Filipinli göçmen Eduardo Ireneo, ülkesinde yaşayan ailesine para göndermek amacıyla bankaya başvurdu. Ancak talebi reddedilince de tefecinin kapısını çaldı.  Londra’da yaşayan ve tefecilik yapan Filipinli mülteci Greg De Guzman’a başvurdu. İkili arasında bir anlaşma imzalandı. Ireneo, bu anlaşma çerçevesinde altı ay sonra 1950 sterlin vermek şartıyla 1500 sterlin aldı. Ödemeler başladı. Ireneo, 325 sterlinlik ödeme yaptıktan sonra zorlanmaya başladı. Bunun üzerine De Guzman, Ireneo’nun aylık 100 sterlin ödeme yapma konusunda anlaşmaya vardı. Ireneo ödemelere devam etti. 

120 bin sterlinlik kredi
Ödemelerin önemli bir kısmını yapan Ireneo, De Guzman’a telefon açarak borcunu kapatmak istediğini ifade etti. Fakat De Guzman, o zamana kadar yapılan ödemeleri hiçe sayarak Ireneo’ya hâlâ  1950 sterlin borcu bulunduğu söyledi. Daha sonra De Guzman polis tarafından tutuklandı. Aralarında Eduardo Ireneo’nun da bulunduğu De Guzman kurbanları olayları ayrıntılarıyla mahkemede anlattılar. Greg De Guzman, mahkeme kararı sonucunda 16 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme’de De Guzman’ın çoğu Filiphinli olmak üzere 67 kişiye 120 bin sterlinlik tefeci kredisi verdiği ve bazı Filipinlilerden de karşılığında teminat olarak kredi kartlarını aldığı ortaya çıktı.
Öte yandan Wall Street Journal haberinde, 45 yaşındaki Johnny Kiely adlı tefecinin hikayesine de yer verildi.  Şantaj ve yasadışı kredi vermekten suçlu bulunan Johnny Kiely, mahkeme tarafından beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Johnny Keily, finansal açıdan zor durumda bulunan kişilere çok yüksek faiz uyguladığı ifade ediliyor.

Borçluluk yüzde 180
New Local Government Network adlı düşünce kuruluşunun yayınladığı son rapora göre, Britanya’da tefecilere gitmek zorunda kalan kişilerin sayısının 200 bini geçmesi bekleniyor. WSJ haberinde,”Dünyada hiçbir ülkenin borçluluk durumu, Britanya kadar yüksek değil” ifadesine yer verildi.
OECD verilerine göre, 2008 yılı sonu itibarı ile, Britanya’da halkın borcunun gelirine oranı yüzde 180’e kadar çıkmış durumda. Borçluluk oranı yüksek ülkeler arasında yer alan ABD’de ise bu oran yüzde 140 düzeyinde bulunuyor.
Öte yandan, Britanya’da bireysel anlamda da iflaslar yaşanıyor.  WSJ haberinde, İngiltere ve Galler’de borçların ödenememe problemi 1960’dan beri en yüksek düzeyinde bulunduğunu bildirdi. Britanya’da kredi akışındaki yavaşlama, mali sorunlar yaşayan bazı kişilerin tefecilere gitmesinin temel sebebini oluşturuyor.

Makro sorunlar sürüyor
Britanya, dünya ekonomisinin parlak döneminde emlak sektöründe ciddi artışlar söz konusu olurken, finansal sistemin ekonomi içindeki payının yüksek olmasından da olumlu olarak etkileniyordu.
Krizin finans sektöründen çıkması ve emlak fiyatlarındaki sert daralma, Britanya’yı diğer ülkelere göre krizden daha fazla etkilenmesine neden oluyor.
Ekonomistler, Britanya ekonomisinin ancak 2009 yılının dördüncü çeyreğinde büyüyebileceği tahmininde bulunuyor. (Radikal)