BSH krizde güven tazeledi

Türkiye'nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi BSH Ev Aletleri Sanayi Ticaret A.Ş.'nin İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, piyasalara ilişkin beklentilerini açıklarken, "Bu dalgalanmalarla, Türkiye'nin 2001 krizi sonrasındaki durumuna bir daha geri döneceği beklenmemeli.

İSTANBUL - Türkiye'nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi BSH Ev Aletleri Sanayi Ticaret A.Ş.'nin İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, piyasalara ilişkin beklentilerini açıklarken, "Bu dalgalanmalarla, Türkiye'nin 2001 krizi sonrasındaki durumuna bir daha geri döneceği beklenmemeli. Çünkü Türk ekonomisi beş yıl öncesine kıyasla çok daha güçlü bir konumda" dedi. Klein, küresel ekonominin para piyasalarında son dönem yarattığı dalgalanmanın, Türk ekonomisine de yansıdığını anımsatarak, beyaz eşya dahil olmak üzere tüm sektörlerin, artan döviz kurları nedeniyle zor durumda kaldığını anlattı.
Hedef 1 milyar avro ciro
Ekonomide ve para piyasalarında bu tarz dalgalanmaların her zaman olabileceğini, ancak bunların uzun süreceğini düşünmediklerini dile getiren Klein, şunları söyledi: "Bu dalgalanmalarla, ülkemizin 2001 krizi sonrasındaki durumuna bir daha geri döneceği beklenmemelidir. Dövizdeki artış ve YTL'nin değer kaybetmesiyle birlikte çelik, bakır ve plastik gibi hammaddelerin maliyetinin artması, tüketiciye fiyat artışlarının yansıtılmasına sebep oldu. Bunun sonucunda iç pazarda kısa süreli daralma görüldü. Ama bizim satışlarımız, yüzde 5-7 arasında yapılan zamlara rağmen, bir önceki yıla oranla artış eğiliminde."
Amerika'daki en üst gelir grubunu hedefledikleri gardırop tipi buzdolabının, Avrupa ve Türkiye için de üretileceğini belirten Klein, 10 milyon avroluk yatırımla Çerkezköy'ü solo fırınların ana üretim merkezi haline gelmesini hedeflediklerini belirtti. Klein, BSH Türkiye'nin 2006 sonundaki büyüme oranının yüzde 8-10, cironun 1 milyar avroya yaklaşacağını tahmin ettiklerini açıkladı.