BTC açılışına Mariah Carey'in çadırı

Türkiye tarihinin en önemli bölgesel projesi olan ve '21. Yüzyılın İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı, yarın Ceyhan'da düzenlenecek görkemli törenle resmen açılacak.

ANKARA - Türkiye tarihinin en önemli bölgesel projesi olan ve '21. Yüzyılın İpek Yolu' olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı, yarın Ceyhan'da düzenlenecek görkemli törenle resmen açılacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ev sahipliğini yapacağı törene, kaynak ülkesi Azerbaycan'ın cumhurbaşkanı İlhan Aliyev ile transit ülke Gürcistan'ın cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de katılacak. Tören Amerikalı şarkıcı Mariah Carey'in de konser verdiği dev çadırda yapılacak.
Diplomat trafiği yaşanacak
Ceyhan'daki törende projenin en büyük destekçisi olan ABD'den üç bakan yardımcısından oluşan bir heyet bulunacak. ABD Enerji Bakan Yardımcısı Clay Sell'in yanı sıra, Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matt Bryza ve ekonomiden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ben Sullivan'dan oluşacak ABD heyetine ABD Büyükelçisi Ross Wilson eşlik edecek.
AB'yi, Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs'ın temsil edeceği törende ayrıca boru hattı inşa eden uluslararası konsorsiyumda yer alan diğer ülkelerden yetkililer de bulunacak. Nitekim, konsorsiyumda Fransa, Ceyhan'a Dış Ticaret Bakanı Christine Lagarde'yi gönderiyor. Bayan Lagarde, önemli Fransız şirketlerinin yer aldığı bir heyetin eşliğinde 14-16 Haziran'da Türkiye'yi ziyaret etmişti.
Konsorsiyumda kimler var?
Ceyhan'daki törene ayrıca BTC'yi inşa eden konsorsiyumdaki şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de katılması bekleniyor. İngiliz petrol devi British Petroleum'un yüzde 30.1'lik bir payıyla başında bulunduğu konsorsiyumda ayrıca yüzde 25'lik payıyla Azerbaycan'ın Socar firması da yer alıyor. Türkiye'yi 6.53'lik payıyla TPAO'nun temsil ettiği konsorsiyumda diğer şirketler şöyle:
'ABD'li Unocal (yüzde 8.9), Norveçli Statoil (yüzde 8.71), Fransız Total (yüzde 5), İtalyan Eni (yüzde 5), Japon İtochu (yüzde 3.4), Japon Inpex (yüzde 2.5), ABD'li ConocoPhillips (yüzde 2.5) ve ABD'li Amerada Hess Inc. şirketi (yüzde 2.36).
Dünyanın en uzun boru hatlarından biri olan 1776 kilometrelik BTC projesinin resmi açılışından önce Cumhurbaşkanı Sezer, bu akşam İstanbul Çırağan Sarayı'nda konuk devlet ve hükümet başkanlarının onuruna bir yemek verecek.
1991'den beri gündemde
Hazar Denizi'nin soğuk suları altında yatan zengin hidrokarbon rezervlerinin, uluslararası enerji piyasalarına ulaştırılması meselesi, 10 yılı aşkın bir süredir Türk ve dünya kamuoyunun yakından, merakla ve dikkatle takip ettiği çok önemli bir gündem maddesini oluşturuyor.
1991 yılından beri Türkiye'nin gündeminde olan BTC Projesi, Bakü'den başlayıp, Ceyhan'da son bulan toplam 1774 kilometre uzunluğunda bir boru hattıyla başta Azeri petrolü olmak üzere bölgede üretilecek yılda 50 milyon ton düzeyinde ham petrolün, Ceyhan'da inşa edilen deniz terminaline ve buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılması amaçlıyor. Dağların, denizlerin aşıldığı projenin 1074 kilometrelik bölümü Türkiye'den, 440 kilometresi Azerbaycan'dan, 260 kilometresi ise Gürcistan'dan geçiyor. Bu projeyle hem ekonomik açıdan uygun, hem de çevresel açıdan sürdürülebilir bir taşıma sistemi sağlanıyor.
Yaklaşık 4 milyar dolara mal olan BTC Boru Hattı, Hazar petrolünün dünya pazarlarında ulaştırılmasında Rusya'yı baypas eden ilk boru hattı oldu. Boru hattının Rusya'yı devre dışı bırakmasının Washington'ın projesine verdiği büyük desteğin çok önemli bir nedeni olduğu belirtiliyor. Boru hattı, ilk Azeri petrolünü 28 Mayıs'ta Ceyhan'da inşa edilen, ham petrol ihraç tesisi Ceyhan Haydar Aliyev Terminali'ne ulaştırdı. Bu arada, terminalde Azeri petrolünün ilk yüklendiği tanker de, 4 Haziran'da Ceyhan'dan ayrıldı. (Radikal, anka)Pirinç zemine Haydar Aliyev'in mozaiği yerleştirildi
BTC ham petrol boru hattının yarın yapılacak resmi açılış töreni öncesi hazırlıklar, olağanüstü güvenlik önlemleri altında sürüyor. Hazar Denizi'nin soğuk suları altındaki zengin hidrokarbon rezervlerini, dünya pazarlarıyla buluşturmak amacıyla Azerbaycan'dan başlayıp Gürcistan'dan geçerek Türkiye'ye ulaşan BTC hattının, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki çıkış noktasında gerçekleştirilecek 'yüzyılın töreni' için, yerli ve yabancı yüzlerce kişi görev yapıyor. Yapılan hazırlıklar şöyle:
  • ABD'li ünlü şarkıcı Mariah Carey'in de konser verdiği ve 37 TIR'ın taşıdığı 1280 kişilik çadırı tören alanına kurma çalışmaları devam ediyor. Yarın akşam tamamlanması planlanan çadır kurma çalışmasının ardından çadırların içine klimalar yerleştirilecek.
  • Çadırın malzemelerini taşıyan 37 TIR ise sıkı güvenlik önlemleriyle arandıktan sonra tören alanına alınıyor. Tören alanındaki oturma gruplarını elden geçirmek amacıyla getirilen boya kutularının bile didik didik arandığı çalışmalar, 40 dereceyi aşkın sıcak altında gerçekleşiyor.
  • Törenin, güneş ışınlarının en etkili olduğu 12.30-14.30 saatleri arasında yapılacak olması nedeniyle, çadırın üstü güneş ışığı geçirmez malzemeyle kaplanırken, Ceyhan Deniz Terminali'ne bakan bölüm şeffaf malzemeyle kapatılacak. Böylece, törene katılanların limandaki yükleme çalışmalarını izlemesi sağlanacak.
  • Terminal girişine ise BTC Projesi'nin hayata geçirilmesinde önemli katkıları olan ve 2003 yılında hayatını kaybeden eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in pirinç zemin üzerine mozaikten fotoğrafı yerleştirildi.
  • Uluslararası organizasyonlara imza atmış üç firmanın konsorsiyumunda sürdürülen hazırlık çalışmaları için, 3.5 milyon dolar civarında harcama yapılacağı tahmin ediliyor.
  • Bu arada törene katılacak konukların, bugünden itibaren Adana'ya gelecek olmaları nedeniyle kent merkezindeki otellerde rezervasyonlar tamamlandı. Oteller doldu.
  • Törenin yapılacağı 13 Temmuz tarihinde ise devlet başkanları özel uçaklarıyla Adana İnacirlik Hava Üssü'ne inecek. Buradan zırhlı araçlarla törenin yapılacağı Ceyhan'a geçecekler.
  • Diğer konuklar 737 tipi altı uçakla, İstanbul'dan Adana Şakirpaşa Havaalanı'na inip, buradan otobüslerle Ceyhan'a taşınacaklar. Zırhlı araçlar ve otobüslerin geçişleri sırasında Adana-Ceyhan karayolu trafiğe kapatılacak.