BTC boru hattına petrol basılıyor

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na (BTC) ilk petrolün pompalanması için yapılacak törene katılmak üzere Bakü'ye giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin amacının enerji transit ülkesi ve enerji ticaret merkezi olmak olduğunu belirtti.

ANKARA - Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na (BTC) ilk petrolün pompalanması için yapılacak törene katılmak üzere Bakü'ye giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin amacının enerji transit ülkesi ve enerji ticaret merkezi olmak olduğunu belirtti. BTC projesinin tamamlanmasının da bu amaca hizmet edecek çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Sezer, BTC'nin hizmete girmesiyle Türk boğazlarının yükünün hafifleyeceğini ve Avrupa'nın enerji güvenliğinin sağlanacağını söyledi.
Sezer, hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, 21. yüzyılın İpek Yolu olarak tanımladığı Doğu-Batı Enerji Koridoru'nun en önemli bileşeninin BTC olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu projenin tamamlanması için büyük çaba harcadığını kaydetti. BTC'nin başta Avrupa olmak üzere Batı piyasalarının enerji sunum güvenliğine de katkıda bulunacağını ve Türk boğazlarından tankerle taşınan tehlikeli madde yükünü hafifleteceğini belirten Sezer, şunları söyledi:
'Bölgesel barışa katkı'
"Türkiye'nin enerji stratejisinin temel öğeleri arasında, coğrafi ve jeostratejik konumundan yararlanarak, petrol ve doğalgaz zengini komşu ülkelerle tüketici pazarları arasında transit ülke ve enerji ticaret merkezi olması yer almaktadır. Günde 1 milyon varil ve yılda 50 milyon ton kapasiteye sahip olacak Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın, Türkiye'nin bu amacına hizmet edeceği gibi aynı zamanda bölgede istikrar ve barış ile Kafkasya ülkelerinin ekonomi alanındaki gelişmelerine katkıda bulunacağına içtenlikle inanıyorum."