BTC petrolü Gürcistan'a vardı

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı'nın Azerbaycan-Gürcistan sınırına kadar olan bölümünün petrolle doldurulduğu belirtildi.

BAKÜ - Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı'nın Azerbaycan-Gürcistan sınırına kadar olan bölümünün petrolle doldurulduğu belirtildi. BTC'nin operatörü BP-Azerbaycan şirketi başkanı David Woodward'un verdiği bilgiye göre, boru hattının 443 kilometrelik bu kısmının doldurulması için 2 milyon 300 bin varil ham petrol kullanıldı. Petrol Gürcistan'ın Gardabani şehri yakınındaki birinci istasyona vardı ve dolum çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 2 ay içinde de Türkiye sınırına kadar hattın dolum işleminin tamamlanacağı kaydedildi.
Bakü'deki Sengaçal Terminali'nden başlayıp, Gürcistan'dan geçerek Ceyhan'daki Haydar Aliyev Terminali'ne kadar uzanan bin 768 kilometrelik BTC Boru Hattı'nın doldurulması için toplam 10 milyon varil petrole ihtiyaç duyuluyor. Hazar Denizi'ndeki Azeri-Çırak-Güneşli yataklarından çıkarılan petrolün BTC'ye verilmeye başlandığı 25 Mayıs'tan itibaren altı ay içinde Ceyhan'a ulaştırılması ve ilk tankerin yüklenmesi bekleniyor.
Öte yandan Azeri doğalgazının Türkiye'ye, daha sonra Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaşmasını sağlayacak Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) Doğalgaz Boru Hattı'nın inşaatı da yüzde 72 oranında tamamlandı.