BTC'de fıkra gibi hırsızlık girişimi

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı yetkilileri, hırsızların boru hattına kelepçe taktıklarını, ancak henüz petrol ulaşmadığı için girişimin başarısız olduğunu söyledi.

ADANA - Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı yetkilileri, hırsızların boru hattına kelepçe taktıklarını, ancak henüz petrol ulaşmadığı için girişimin başarısız olduğunu söyledi. Son yılların en büyük uluslararası enerji projesi olan ve Azeri petrollerini Türkiye üzerinden Batı pazarlarına ulaştıracak BTC'de ilk petrol Ceyhan'a dün ulaştı. Yetkililer, 13 Temmuz'da yapılacak açılış için hazırlanırken hırsızlar da fıkra gibi bir girişime imza attı. Boru hattında henüz petrol olmadığını bilemeyen hırsızlar, hattı kelepçeyle deldiler, ancak petrol olmadığı için girişimleri başarısız oldu.
Türkiye'ye yılda 300 milyon dolar para kazandıracak olan toplam 1768 kilometre uzunluğundaki hattın 1076 kilometresi Türkiye'de bulunuyor. Petrol akışının başlamasının ardından, Hazar Denizi'ndeki petrol sahalarında üretilen ham petrolü dünya pazarlarına ulaştıracak olan ve hazır bekletilen 'The British Hawtharne' adlı gemiye yükleme yapılacak. İlk petrol için düzenlenecek törenin, 13 Temmuz'da, görkemli bir şekilde yapılacağı, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye cumhurbaşkanları, başbakanları ile ilgili bakanlar ve 16 ülke temsilcisinin törene katılımının beklendiği öğrenildi.