BTC'nin 3 milyon dolarlık açılışına ilgi düşük

Kazakistan-Azerbaycan petrollerini dünyaya taşıyacak olan ve 2000'li yılların en büyük projesi olarak tanımlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan'ın 13 Temmuz'da yapılacak resmi açılış törenine dünya liderleri ilgi göstermiyor.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Kazakistan-Azerbaycan petrollerini dünyaya taşıyacak olan ve 2000'li yılların en büyük projesi olarak tanımlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan'ın 13 Temmuz'da yapılacak resmi açılış törenine dünya liderleri ilgi göstermiyor. Maliyeti 3 milyon dolar tutan açılışa davet edilen 16 devlet başkanından sadece ikisi (Azerbaycan ve Gürcistan), 30 başbakandan da bir tanesi olumlu yanıt verdi. KKTC'nin bile cumhurbaşkanını göndermediği açılışa ABD'nin Enerji Bakan Yardımcısı düzeyinde katılması büyük düş kırıklığı oldu. ABD Büyükelçisi Ross Wilson, "Enerji Bakanımızı getirmek istedik, ancak aynı tarihte başka programı var. Ama bu durum BTC için gösterdiğimiz devasa işbirliği gerçeğini değiştirmez" dedi.
Talat da gelmiyor
Açılış töreni, sadece BTC boru hattının yaşama geçmesi açısından değil aynı zamanda Türkiye'nin 'enerji terminali' haline getirmeye çalıştığı Ceyhan'ın dünya liderlerinin önüne çıkması açısından da büyük önem taşıyor. Türkiye, bu nedenle boru hattının açılış törenine büyük önem veriyor, önemli dünya liderlerinin bir araya gelmesine çalışıyordu. Bu nedenle 80 kadar üst düzey devlet yetkilisi açılışa davet edildi. Ancak toplantıya katılımın beklenen düzeyde olmaması Ankara'da düş kırıklığına neden oldu.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ev sahipliğindeki törenlere, boru hattının geçtiği Azerbaycan ve Gürcistan'ın dışında devlet başkanının katılmaması dikkat çekiyor. KKTC cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise yerine Başbakan Ferit Sabit Soyer'i gönderecek. Kırgızistan ve Britanya, başbakan yardımcılarını gönderirken, dört ülke dışişleri bakanını, 16 ülke ise enerji bakanıyla katılım gösterecek. En büyük düşkırıklığı ise ABD'den kaynaklandı.
'Hiç olmazsa bakan gelseydi'
ABD'yi törenlerde Enerji Bakan Yardımcısı Clay Sell temsil edecek. Üst düzey bir yetkili, "Bu proje, bizim kadar ABD'nin de projesi. Hiç olmazsa enerji bakanlarını bekliyorduk" ifadesini kullandı. ABD Büyükelçisi Wilson ise Radikal'in sorusunu yanıtlarken, şu görüşleri iletti:
"Biz de hiç olmazsa Enerji Bakanımızı getirmeyi planlıyorduk, ancak kendisinin aynı tarihte bir programı bulunuyor. Başkan Bush, aynı günlerde G-8 zirvesi için yurtdışında olacak ve bu nedenle Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ülkeden ayrılamıyor. Dolayısıyla Enerji Bakan Yardımcısı gelecek. Ama bu durum BTC için gösterdiğimiz devasa işbirliği gerçeğini değiştirmez. Türkiye ile ABD arasındaki enerji işbirliği bundan sonra da devam edecek."
Hattın iki ucunda çalışan elçi
Büyükelçi Ross Wilson, kendisinin Türkiye'den önce Azerbaycan'da çalıştığının ve böylece BTC'nin her iki ucunda çalışmış büyükelçi olduğunun anımsatılması üzerine, "Ankara'ya ilk kez 1997 yılında gelmiştim ve o da Bakü-Ceyhan'la ilgiliydi.
O günlerde ABD ilk kez net bir şekilde bu projeyi desteklemeye başlamıştı ve ben de o çalışma grubunun içindeydim. O tarihten bu yana bu proje hep ilgim ve görev alanım dahilinde oldu" diye konuştu. Edinilen bilgilere göre Clay Sell'le beraber ABD Başkanı Bush'un BTC'ye ilişkin mesajını getirecek olan bir başkanlık heyeti de Türkiye'de olacak. Bush'un mesajının hem İstanbul'da verilecek yemek, hem de Ceyhan'daki açılış sırasında okunması bekleniyor.