Bu büyümeyle gün ağarır mı belirsiz

Bu büyümeyle gün ağarır mı belirsiz
Bu büyümeyle gün ağarır mı belirsiz

Tevfik Aksoy, AK Parti nin seçim kazanmak için para harcamasına gerek olmadığını belirterek, Kendi ayaklarına kurşun sıkmazlar dedi.

Dünyanın resesyon ve büyüme arasında kaldığını belirten Tevfik Aksoy, 2013'ün Türkiye için olumlu geçeceği görüşünde.

Morgan Stanley Türkiye -Ortadoğu ve Afrika Başekonomisti Dr. Tevfik Aksoy, 2013 yılının global büyüme açısından alacakaranlık kuşağında, yani orta vadeli büyüme ile global resesyonu birbirinden ayıran bölgede olmasını beklediklerini söyledi. Yapı Kredi Portföy’ün ana sponsorluğunda CFA Institute’un Türkiye’deki temsilcisi CFA Society of Istanbul işbirliği ile gerçekleştirilen ‘2013 Makroekonomik Beklentiler Paneli’ne katılan Aksoy, 2012 ve 2013’te dünya genelinde yüzde 3,1 büyüme beklediklerini seyledi. Global büyüme yüzde 3,7 olduğunda bunu büyüyen bir ekonomi, 2,5 olduğunda ise resesyon olarak değerlendirdiklerine dikkat çeken Aksoy, “Yüzde 3,1 büyüme ile resesyon arasında bir oran. Biz buna ‘alacakaranlık kuşağı’ dedik. Gün ağarır mı yoksa karanlığa mı döner belli değil, tam ara noktadayız” dedi. 

Aşırı iyimserlik korkutucu
Türkiye için 2013’ün olumlu geçeceğini belirten Aksoy, “Türkiye 2013 yılında, gelişmekte olan ülkeler arasında büyüme hızını arttıran tek ülke olacak. 2013 için yüzde 4 büyüme bekliyorum. İlk çeyrekte değer kaybetse de doların 2013’ü bu yılki seviyelerinden tamamlamasını bekliyorum” dedi. Cari açıkla ilgili bir korkusunun olmadığını ve bu açığın finansmanı konusunda sıkıntı olmayacağını ileri süren Aksoy, yurtdışına çok bağımlı olmanın ise bir handikap oluşturduğuna dikkat çekti. Aksoy, herkesin işlerin iyi gittiğini söylemesinin kendisini rahatsız eden en önemli unsur olduğunun altını çizdi.
AK Parti fantezi yapmaz
2013’ün Merkez Bankası açısından kritik bir yıl olacağının altını çizen Aksoy, “Faiz indirimi bekliyorum. Bu ay olmasa da 2103’ün ilk çeyreğinde faiz indirimi kesin” dedi. Seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Aksoy, AK Parti’nin seçim kazanmak için para harcamasına gerek olmadığını söyledi. Aksoy, “AK Parti kendi ayağına kurşun sıkmaz. Yüzde 50 değil de yüzde 65’le geleyim fantezisi olursa iş bozulur” dedi.
Panele katılan Global Source Partners Türkiye Danışmanı Dr. Murat Üçer ise, 2013 yılının en kritik belirleyicisinin global siyasi ve ekonomik ortam olacağını söyledi. Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refet Gürkaynak, Türkiye’nin potansiyel üretimine yakın düzeyde üretim yaptığını söyledi.