Bu da Makedonların çılgın projesi

Bu da Makedonların çılgın projesi
Bu da Makedonların çılgın projesi
Makedon hükümeti Üsküp 2014 projesi için 500 milyon euroyu gözden çıkardı. Üsküp 2014 projesi kapsamında 3 köprü, 20 kamu binası ve 40 heykel yapılacak.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Makedonya’nın başkenti Üsküp şu sıralar Avrupa ’nın en hareketli kentlerinden. Fakat Üsküp’teki hareket ekonomik krizi protesto eden Batı başkentlerindeki gibi taşlı sopalı değil. 2014’e kadar şehrin 1963 depremi ve komünist dönemden kalma sade binaları rönesans mimarisiyle değiştirmek isteyen Makedon hükümeti Üsküp 2014 projesi için çalışıyor.
Üsküp’ü yenileyecek ‘2014’ projesinin maliyeti 500 milyon euroyu bulacak. 150-200 milyon eurosu devlet tarafından karşılanıyor. Geri kalanı için Avrupa Birliği fonları ve özel sektör devrede. Üsküp 2014 proje olarak Vardar Nehri’nin üzerine kurulacak 3 adet köprü, 20 adet kamu binası ve yapılacak 40 adet heykeli kapsıyor. Proje kapsamında en çok göze çarpan yapılar arasında 13.5 milyon euroya mal olan Dışişleri Bakanlığı binası var. Binanın tepesindeki Lenin, Churchill gibi dünya liderlerinin arasında Atatürk heykeli de var. Şehre kimlik katan diğer bir yapı ise Makedonya’nın 20. yılı kapsamında İtalya’nın Floransa kentinde yapılan 22 metrelik Büyük

İskender heykeli.
Büyük İskender’i atının üzerinde tasvir eden heykel 7.5 milyon euro. Yunanlar ile Makedonlar arasında gerilime sebep olan Büyük İskender heykelinin karşısında ise babası 1. Philip’in bir heykeli var. İki heykeli ülke Müslümanlarının Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak adlandırdıkları Taş Köprü ayırıyor. En pahalı heykellerinden biri ise 2.3 milyon euroluk Kahramanlar Anıtı.

Halk projeden rahatsız 
Makedon halkının hepsi Üsküp 2014 projesinden memnun değil. Halk ülkeledeki ekonomik göstergeleri işaret ederek hükümetin şehri yenilemek adına böyle bir para harcamaması gerektiği kanısında. Ülkede işsizlik oranı ise yüzde 31. Üsküp 2014 projesi inşaat sektörünü de ihya etmiş. 2012’de yüzde 3,6 büyümesi beklenen ülkede inşaat yüzde 23 büyüme gösterecek.

bigPara.com