Bu faturayı kimse ödeyemez

Bu faturayı kimse ödeyemez
Bu faturayı kimse ödeyemez
Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'ne gidememesinin faturası 45 milyon euroyu bulacak. Ancak bu durumdan Türk futbolu da büyük yara alacak.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Süper Lig şampiyonluğunu kazanan Galatasaray ’da gözler Şampiyonlar Ligi’ne çevrildi. Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Refik Arkan’ın Radikal’e önceki gün yaptığı “Şampiyonlar Ligi’ne girişte UEFA’nın problem çıkarmasını bekliyoruz” açıklaması, sadece Galatasaray için değil, Türk futbolu için büyük bir kaosun başlangıcı olabilir. UEFA’nın, Federasyon’un şike ile ilgili süreçte attığı adımları yeterli görmeyip, Türk takımlarını Avrupa’dan men etmesi Türk futbolunu içinden çıkılmaz bir duruma sokacak. Şampiyonluğun etkisiyle 100 milyon liralık gelir bekleyen Galatasaray, UEFA’nın ters bir karar alması durumunda bu gelirin yaklaşık yarısını oluşturan 23 milyon euroyu kaybedecek. 

Kulüpler krize girer
Şampiyonlar Ligi’nde elde edilecek sportif performans, maç günü ürün ve bilet gelirleri, kombine kayıpları ve reklam ile sponsorluk gelirlerinin de eklenmesiyle bu faturanın 45 milyon euroya ulaşması bekleniyor. Şampiyonlar Ligi’ne girememek prestij kaybı da doğuracak. UEFA’nın kararının faturasını ise Türk futbolu ödeyecek. Spor Ekonomisti Tuğrul Akşar, “Türk futbolunun reytingi, naklen yayın gelirleri, kulüplerin sportif harcamaları düşer. Sportif harcamaların düşmesi ile Türkiye ’ye nitelikli oyuncu ve hoca gelmez. Türk futbolunun değeri 525 milyon euro seviyesinde. UEFA’nın korkulan kararı alması halinde yayıncı kuruluş, ‘bu ligi satamıyorum’ deyip anlaşmayı bile feshedebilir. Tüm bunlar kulüplerin parasal gelirlerini düşürür. Zaten çok borçlu olan kulüpler krize girer. Krize girince de 2 sezon sonra devreye girecek finansal fair play’e uyumda büyük zorluklar çıkabilir” dedi.

Şampiyonlar Ligi’ne gidememenin maliyeti
Galatasaray en az 45 milyon euroluk gelirden olur.
UEFA sıralamasında 11. olan Türkiye, 20’nin altına inebilir.
İleriki yıllarda kupalara gidecek takım sayısı düşer, öneleme sayısı artar.
Türk futbolunun marka değeri büyük bir erozyona uğrar.
Kaliteli yabancı oyuncu ve hoca gelmez.
Gelen yabancının maliyeti artar.
Yayıncı kuruluş ihalenin iptalini isteyebilir.
Büyük gelir kaybına uğrayacak kulüplerde mali kriz derinleşebilir.
Finansal fair play’e uyum zorlaşır.

Borsada şampiyonluğu kutladı
Ligi şampiyon bitiren Galatasaray’ın borsadaki hisselerinde Şampiyonlar Ligi’ne yönelik endişelerle sınırlı yükseliş yaşandı. Açılışta yüzde 12 yükselen hisseler daha sonra gelen satışlarla günü yüzde 4 kayıpla tamamladı. Fenerbahçe’nin hisseleri ise dün yüzde 3,75 oranında düşerek 54 liraya indi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108804410880446

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - zebda

  hata yapıyoruz düzeltmiyoruz..suc işliyoruz ya cezalanmdırmıyoruz yada aşırı cezalandırıyoruz..Turkiye yapılan yanlışları cezalandırmazsa..uefa cezalandırırır..şike konusunda kimsenin gözünün yaşına bakmamaları lazımdı..herkes kaypakca birbirini kayırdı..aklı olan, medeni olan, dürüst olan Uefa da son noktayı koyacak.Bence kafadan Turkiye avrupandan 3 yıl ihrac edilsin..Profesyonel lige de 1 yıl ara verilsin..oraya aktarılması gerekn parayla okul..kutuphane falan yapsınlar!

  BİR KULÜBÜN KARIŞTIRDIĞI HALT YÜZÜNDEN - Germiyen

  Tüm Türk futbolu aşırı şımartılmış bir kulübün yaptıklarının ceremesini ödüyor.

  fenevliler istemez tabi - soner404

  fenebv zaten ceza alacak allahin emri..Ama biz almisken bizim yuzumuzden dusmanlarimizda zarar gorsun dusuncesi var...Merak etmeyin bukadar kolay degil Galatasarayin fransiz lobisini unutmayin.Tupcu ile birlikte para toplar hakkimizida bize verirseniz ozaman bakariz belki :) Tek Buyuk oldugunu yine gosterdi herkese Galatasaray....SuperAslan

  Şantaj ve Tehdit: - dribrahimdilek

  UEFA tehdit ve şantaj yapıyor. Ya bizimkiler ? Eline bir tırnak çakısı kadar silah geçirenin tehditler savurması; Gözüne bir toplu iğne başı kadar sır ilişenin şantaja başlaması ne kadar ilginç. Yıllardır 3 büyük istanbul klubünün çevirdiği dizi filmde tüm anadolu takımlarının figüranlık kapabilmek için tepişiyor. Bırakın Türk Futbolu Avrupandan kopsun. İstanbul ligi olmaktan kurtulsun. Türkiye ligi olsun. Bunca gürültünün bir nedeni de spor medyası. Kim tahtakalede altın mezatında çığırtkanlık yapmak durup duruken sebze halinde mezat yönetmek ister. Hal böyle olunca onlar da tehdit ve şantaja katkı sunmaktan geri kalmıyor tabii.

  HICBISEY OLMAZ - sonbarikat

  Siz bu ülkede "ayaktopu"nu tff mi yönetiyor saniyorsunuz? Eger öyle ise gercekten cok safsiniz demektir. Futbolu yayinci kurulus ve basbakan yönetiyor, pfdk, tahkim, hakemler aracilik ediyor, fb ve gs disindakiler de hic gocunmadan bu orta oyununa figüranlik yapiyorlar. Y.D.'i hepsi toplanip da oraya secmedi mi? Düne kadar "sikeciler kümeye" diye cigiranlar, yürüyüsler yapanlar, hakim düzen tarafindan, bu kokusmus ve girtlagina kadar pislige batmis ligde "sampiyon ilan edilip, aslan payi kendilerine verilince" neden sesleri kesildi? Neden fb düsürülmedigi icin maddi-manevi zarara ugrayan "süpper"ligden, 3.lige kadar hicbir takimin sesi cikmiyor? (Büyük Altay haric) O nedenle efendim, hic caninizi sikmayin, ne yayinci kurulus vazgecer, ne de taraftarlar... Bidahaki ihaleyi de alirlar, avrupaya da 3-5 sene gitmeseniz bisey olmaz, zararinizi padisahimiz ulufe dagitarak karsilar, arada olan da dövüsüyormus gibi yapip, aslinda sevisen fillerin altinda kalan cimenlere, yani gercek taraftarlara olur...

  Hadi UEFA, yap bunu! - berk_tezcan

  O kadar istiyorum ki UEFA'nin bizi tüm turnuvalardan men etmesini. 1 sene de yetmez, en az 3 sene. Bizi kendimize ancak bu getirir cünkü. Belki bu sekilde marka degeri diye sayiklayan futbol endüstrisinin baronlari batar, hem yöneticiler hem de kör olmus bicimde takimimi destekliyorum zannederek aslinda bu kirli endüstriyi destekleyen taraftarlar da söyle bir kendine gelir. Toparlanmamiz belki bir 10 yili bulur ama en azindan 10 sene sonra gercekten sportif cabalarin hakim oldugu ileri bir futbola sahip oluruz. Uluslararasi basari da ancak o zaman gelir. Zaten ülkemizde onlarcasi var olan bir "düsman yaratma" aygiti da son bulur. Hükümet de hipnotize olmus bir sekilde 1 ay boyunca derbi maci izleyip ülkede olanlari görmeyecek hale gelen bir toplum yaratamaz artik.