Bu fuar krizin bittiğinin resmidir

Bu fuar krizin bittiğinin resmidir
Bu fuar krizin bittiğinin resmidir

26 ülkeden 306 markanın katıldığı Paris Otomobil Fuarı na 15 gün boyunca yaklaşık 750 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Dünyanın en etkin fuarlarından Paris Otomobil Fuarı, 112. kez kapılarını açtı. İki yıl önce 90 model tanıtılırken bu kez krize inat Paris'te 140'a yakın yeni model sergileniyor
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

PARİS - Dünyanın en etkin otomobil fuarlarından biri olan Paris Otomobil Fuarı, bu kez krizden çıkışın işaretlerini açıkça gösterdi. Frankfurt Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak gerçekleştirilen Paris Otomobil Fuarı, kapılarını dün 112. kez açtı. İki yılda bir düzenlenen fuar, yarın tüm ziyaretçilere açılacak ve 17 Eylül’e kadar sürecek. Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde Avrupa’da otomobil satışları yüzde 12 oranında daralırken Paris Fuarı’nda 120’ye yakın yeni model ve teknolojik yeniliğin dünya ve Avrupa pöremiyerinin yapılması, son 2.5 yıldır en zor dönemlerinden birini yaşayan dünya otomotiv endüstrisinin krizden çıktığını kanıtladı. Konsept modellerle birlikte sergilenen yeni otomobil sayısı 140’a çıkarak rekor kırdı. İki yıl önce düzenlenen Paris Fuarı’nda ise sadece 90 yeni otomobil sergilenmişti. 

Autoshow’a da gelecekler
26 ülkeden 306 markanın katıldığı fuara 15 gün boyunca yaklaşık 750 bin ziyaretçi beklenirken, medyaya ayrılan iki gün içinde tüm dünyadan 13 bine yakın basın mensubu gelecek. Otomotiv üreticileri, bu yıl daralması beklenen Avrupa’da yeni modellerle satışları artırmaya çalışacak. Paris’te sergilenen yeni modellerin yaklaşık 60’ı ise 29 Ekim’de başlayacak İstanbul Autoshow 2010’da Türk tüketicilerle buluşacak. 

Çevreciler yine gözde
‘Gelecek, şimdi’ ana temasıyla düzenlenen fuarda en çok  geleceğin çevreci araçlarına dikkat çekildi. 100 km’de 2.6 litre harcayan dünyanın en cimri aracı Plug in Prius Hybrid, Bursalı Renault Fluence Z.E., Renault Kangooo Z.E., Renault Twizzy, Peugeot iOn, Citroen C Zero ve Volvo S40 Zero ve Fisker Karma göze ilk çarpan çerveci modellerdi.
Fuarda Opel, Astra’nın Station Wagon versiyonu Sports Tourer’i, Mercedes CLS’yi, Audi A7’yi, Volvo V60’ı, Renault Latitude ve konsept modeli DeZir’ın yanında Türkiye ’de üretilen elektrikli otomobili Fluence Z.E.’yi tanıttı. Citroen standında Yeni C4 ve DS4, Volkswagen’de Yeni Passat, Peugeot’da 508 ve konsepti HR1, Ferrari’de ise sadece 80 adet üretilecek 670 HP’lik SA Aperta bulunuyor. Toyota ise konsepti FT-CH’yi ve Adapazarı üretimi yeni Verso S’i sergiliyor. 


En pahalı Lacoste aksesuar! 
Citroen, otomobil tutkunlarına ünlü giyim markası Fransız Lacoste’la birlikte bir sürpriz hazırladı. Fuarda Citroen Lacoste isimli sıra dışı bir konsept sergilendi. Dört kişilik araç, özellikle hobi tutkunları için tasarlandı. Ön kapısı ve tavanı olmayan ‘havadar’ konsept, sörf, kayak ve golf sporuyla uğraşanlar için birebir. 3.45 metre uzunluğunda, 1.52 metre yüksekliğindeki araçta, 3 silindirli motor kullanıldı. Konseptte dikkat çeken bir başka özellik de Lacoste’un yeşil ve beyaz renklerinin ağırlıkta olması. Citroen Lacoste konsepti, Paris’te en ilgi çeken modellerin başında geldi.

Geleceğin Lamborghini’si
İtalyan Lamborghini standının gözdesi Murcielago modelinin yerini alacak Sesto Elemento oldu. Araç, daha fazla performans gösterebilmesi için tamamen karbon fiberden üretildi.
Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann, karbon fiber kaporta sayesinde Sesto Elemento’nun daha az karbondioksit salacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde üretimine başlanacak araç, sınırlı sayıda üretilecek.

Elektrikli Fluence Avrupa’da 45 bin lira
Oyak Renault’nun Bursa Fabrikası’nda önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde seri üretimine başlanacak elektrikli Fluence Z.E.’nin dünya prömiyeri Paris’te yapıldı. Elektrikli otomobil, 2011’in ilk yarısında Avrupa’da satışa sunulacak. Fluence Z.E.’nin Avrupa’daki vergi destekli satış fiyatı dizel bir araca denk olan 23 bin 400 avro olarak açıklandı. Ayrıca aracı kullanacaklar ayda 79 avro batarya kirası ödeyecek. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Fluence Z.E.’nin Avrupa ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunulacağını söyledi. Aybar, elektrikli araçlar için altyapı çalışmasına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son hızla çalıştığını kaydederek, “Yıl sonuna doğru elektrikli araçların şarj istasyonlarını İstanbul’da görmeye başlayacaksınız bile. Hedefimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde 2013’e kadar 3 bin şarj istasyonu kurmak” dedi.  Aybar, elektrikli araçların kısa sürede büyük ilgi göreceğini belirtti. 

80 Ferrari tanıtılmadan tükendi
İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin fuardaki yeniliği 599 GTB Fiorano temel alınarak geliştirilen ve SA Aperta isimli modeldi. Ferrari’nin sadece 80 adet üreteceği bu aracın sahipleri daha şimdiden belli oldu ve tamamen tükendi. Türk tüketiciler ise maalesef sınırlı sayıdaki kotadan yararlanamadı. Ferrari ile ünlü tasarım şirketi Pininfarina’nın 80 yıllık işbirliğinin meyvesi olan Ferrari SA Aperta’da 670 beygir gücünde.

‘Türkiye parlayan yıldız’
Küresel ekonomik krizde daralan Avrupa pazarları otomotiv devlerini üzerken, talebi beklenmedik şekilde artan Türkiye herkesi şaşırttı. Toyota Motor Avrupa Başkanı Didier Leroy, Türkiye’nin Toyota’nın Avrupa’daki ‘parlayan yıldızı’ olduğunu belirterek, “2010’da Toyota markasının Avrupa’da satışlarını en fazla artırdığı pazarlar arasında Türkiye başı çekti. Önümüzdeki yıl da Türkiye ve bunun yanı sıra Rusya pazarında yine büyüme bekliyoruz” dedi. Leroy, 1 yıl önce Sabancı Grubu’ndan Toyota’nın distribütörlüğünü devralan Suudi merkezli ALJ Grubu’nun performansından çok memnun olduklarını belirterek şunları söyledi: “Bu yıl Toyota olarak Avrupa’daki pazarın yüzde 3-4 gerilemesini beklerken Türkiye’deki satışlarımız
iyi gidiyor. Yeni distribütörümüz satışlarını 25 binlerden 38 binlere yükseltecek. Gelecek yıl ise 50 bin adetlik satış öngörüyor.”


En cimri otomobil Prius
Toyota Otomotiv Türkiye CEO’su Ali Haydar Türkiye genelindeki 61 bayinin teknisyen, satış elemanı ve diğer eleman ihtiyaçlarını saptayacaklarını ve yeni istihdam yaratacaklarını açıkladı. Geçen aylarda devreye aldıkları Toyota Finans sistemini kullanan müşteri oranının yüzde 70’e ulaştığını anlatan Bozkurt, 2011’de satacakları 50 bin aracın 35 bininin bu kredi sistemiyle satılacağını kaydetti.
Fuarda dünya tanıtımı yapılan Toyota’nın küçük MPV modeli Verso S ise gelecek yılın temmuz ayında pazara sunulacak. Henüz fiyat çalışması yapılmayan araç Yaris ve Auris arasında konumlandırılacak. 1.33 benzinli ve 1.4 dizel motor seçenekleri bulunan Verso S, 100 km’de 4.3 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. 

2.6 litre yakıyor
Toyota’nın yeni geliştirdiği Plug in Prius Hybrid, bugüne kadar dünya üzerinde geliştirilmiş en cimri otomobil. Araç, 100 km’de ortalama 2.6 litre yakıt harcıyor. Plug in Prius Hybrid, havaya 59 gram karbondioksit salıyor.