'Bu grup enerjide lider olmak istiyor'

Anadolu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Doğan Holding, Doğuş Holding ve Unit Investment ile dörtlü bir konsorsiyum kurduk, çalışmalara başladık.

İSTANBUL - Anadolu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Doğan Holding, Doğuş Holding ve Unit Investment ile dörtlü bir konsorsiyum kurduk, çalışmalara başladık. Enerjide oluşturduğumuz grup, Türkiye'de lider olmak isteyen bir grup olacak ve enerjinin birçok koluyla ilgilenecek" diye konuştu.
Konsorsiyumun enerji dağıtımından başlayarak yeni üretim merkezleri ve özelleştirmelerle de ilgileneceğini belirten Özilhan, enerjide Türkiye'nin önünün açık olduğunu ve sektöre çok uzun vadeli baktıklarını söyledi.
İlk etapta ihaleye çıkılan İstanbul Anadolu yakası, Sakarya-Bolu ve Başkent elektrik dağıtım bölgeleriyle ilgilendiklerini açıklayan Özilhan, "Arkadan gelenlere de bakacağız. Korsorsiyum yeni üretim merkezlerinin yatırımına da başlayabilir" dedi. Türkiye lisansörü oldukları McDonald's'ın Kurucular Günü'nde konuşan Özilhan, konsorsiyumdaki her grubun eşit ortak olduğunu ve ileride yapılacak yatırımlara aynı ölçüde katılacaklarını belirtti.
'Cari açık çözülmeli'
Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Tuncay Özilhan, cari açığın sürdürülebilir bir yapı olmadığını ve çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Cari açıkla ekonominin kırılganlığının da arttığını dile getiren Özilhan şöyle konuştu: "Cari açığa muhakkak çözüm bulunmalı. Çünkü kırılganlık artıyor. Dünyada meydana gelen her dalgalanma, Türkiye'de çok daha ağır sonuçlar doğuruyor. Açık finanse ediliyor ama kesinlikle sürdürülebilir değil."
Türkiye'nin 2006 yılını yüzde 10-10.5'lik enflasyonla kapatmasını öngördüklerini belirten Özilhan, dövizde yaşanan dalgalanmaların özellikle otomotiv ve ithalatın söz konusu olduğu grup şirketlerini az da olsa etkilediğini açıkladı. Özilhan, Türkiye'deki siyasi ortama ilişkin sorular üzerine şunları söyledi: "Biz ekonomideki istikrarın sürmesini istiyoruz. Bu, siyasi istikrarı icap ettiriyor. İktidar ve muhalefetin daha dikkatli düşünmesi, daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor."
'Hükümet AB'de yavaşladı'
Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) eski başkanı Özilhan, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin olarak da "Buna çok emek veren biri olarak söylüyorum; Hükümetin bu konuda son dönemde biraz yavaşladığını düşünüyorum" dedi. AB'nin de dönem dönem çifte standart uyguladığını ve haksızlıklar yaptığını, iç siyaset malzemelerini kullandığını ifade eden Özilhan, "O kadar tecrübeli bir AB'nin, o kadar tecrübeli devlet başkanlarının biraz daha dikkatli konuşması gerekir" ifadesini kullandı.360 milyon köfte sattı
McDonald's Türkiye Genel Müdürü Sadi Fansa, McDonald's'ın Türkiye'de bulunduğu 20 yılda toplam 53 milyon kişiye hizmet verdiğini söyledi. McDonald's'ın dünyada her gün 50 milyon kişiyi doyurduğunu belirten Fansa şöyle konuştu: "Türkiye'deki 20 yılda 360 milyon hamburger sattık. Hamburgerleri yan yana koyduğunuzda Edirne'den Ardahan'a 22 kez gidip gelebilirsiniz. Üst üste koyduğunuzda ise dünyanın en yüksek binası olan ve Malezya'da bulunan 452 metrelik Petronas Kuleleri'nin 5 bin 757 katı oluyor."
Fansa, McDonald's sistemindeki 119 ülke içinde en pahalı etin Türkiye'de satıldığını vurguladı. Sistemde etin ortalama fiyatının 6 dolar 10 sent olduğunu anlatan Fansa, "Türkiye'de eti kilosu 8 dolar 15 sente alıyoruz. Türkiye'den sonra en pahalı et İsviçre'de" dedi. McDonald's'ın Türkiye'de toplam 88 restoranı olduğunu belirten Tuncay Özilhan ise, "Bu yıl şimdiye kadar altı restoran açtık. Bundan sonraki stratejimiz her yıl 10 restoran açmak" diye konuştu.


'Finanstan çıkmayacağız'
Tuncay Özilhan, grubun sahibi olduğu Alternatifbank'ta yüzde 50-50 ortaklığa iki tarafın da rıza göstereceği çerçevede bazı yabancı gruplarla görüşmeler yaptıklarını söyledi.
Özilhan, "Bir kızımız var ve oldukça fazla da damat adayları var. Adaylar geliyor, görüşüyoruz. Ama daha somut, prensiplerde anlaşabildiğimiz bir aday olmadı" dedi. Adayların ağırlıkla Ortadoğu ve Avrupa'dan olduğunu belirten Tuncay Özilhan, finans sektöründen çıkmayacaklarını vurguladı. Özilhan, görüşmeleri yabancılardan gelen talep ve kendi stratejik kararları doğrultusunda başlattıklarını da sözlerine ekledi.