Bu işi erbabından öğrenin!

Sahibi olduğu Moil akaryakıt dağıtım şirketinin kaçakçılık yaptığı iddiasıyla hakkında fezleke bulunan bağımsız Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, "Bana yetki verilsin. Akaryakıt kaçakçılığını 10 günde hallederim" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Sahibi olduğu Moil akaryakıt dağıtım şirketinin kaçakçılık yaptığı iddiasıyla hakkında fezleke bulunan bağımsız Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, "Bana yetki verilsin. Akaryakıt kaçakçılığını 10 günde hallederim" dedi. Eski gümrük başmüfettişi Necati Can ise 28 Şubat sürecinde gümrüklerden sorumlu bakanın göreve tamamen, 'kaçakçılık' yapmak amacıyla geldiğini ve bir 'ekip' kurduğunu iddia etti.
TBMM'de Akaryakıt Kaçakçılığını Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Süleyman Bölünmez'in tutanaklara yansıyan ifadesine göre Bölünmez, bir yandan şirketi ile ilgili iddiayı yanıtlarken bir yandan da kaçakçılığı önlemek için elinde formül olduğunu ileri sürdü.
'İstihdam yaratılıyor'
Bölünmez, "Akaryakıtla mücadeleyi 10 gün içinde halletmeye hazırım. 10 gün içerisinde Türkiye'ye bir damla kaçak akaryakıt girmemesini sağlarım ama sizden yetki ve ilgi bekliyorum" dedi.
Akaryakıt kaçakçılığından çok çeşitli yerlerin, kişilerin, yörelerin menfaat sağladığına, kaçakçılığın önlenmesi ile bütün muslukların kesileceğini ifade eden Bölünmez, "Bu kesilen vanalar karşısında durmak kolaysa, yapılır bu iş" diye konuştu. Komisyon başkanı Vahit Kiler, Bölünmez'e "10 günden biz vazgeçtik. 20 olsun, 30 gün olsun. Bu formülü bize vereceksiniz" demesi üzerine Bölünmez, tutanaklara yansımaması için formülü komisyon üyelerine ancak özel toplantıda anlatacağını belirtti.
Bölünmez, bu arada akaryakıt kaçakçılığına ilişkin ilginç değerlendirmede bulundu. Bölünmez, kaçakçılıktan devletin 10 liralık vergi kaybı doğuyorsa, kaçakçıya bunun en fazla 4-5 lirasının kaldığını, 5 lirayla da yine yurtiçinde yatırım yapıp, istihdam yaratarak paranın ekonomiye döndüğünü savundu. Bölünmez, "Bunun diğer 5 lirası da çeşitli insanlara gidiyor. Onlar da araba, ev alıyor. Devletin 10 liralık kaybı direkt bir kişinin cebine girmiyor" dedi.
Ağır iddialar var
Akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili Bölünmez'in dokunulmazlığının kaldırılması için Mersin Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlanarak Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti. Bölünmez, 2001 yılının ocak ayında düzenlenen 'Fırtına Operasyonu'nun ardından tutuklanmış, milletvekili olunca dokunulmazlık zırhı altına girmişti. Fezleke 7 Aralık 2004'te de Meclis gündemine gelmişti.
Komisyonun bilgisine başvurduğu eski gümrükler başmüfettişi Necati Can ise ağır iddialarda bulundu. 28 Şubat'tan sonraki gümrüklerden sorumlu bakanın tamamen kaçakçılık amacıyla geldiğini ve ekip kurduğunu öne süren Can, "Benzin kaçakçılığının kurumsallaşma dönemi 1997 ve 1998 yıllarıdır" dedi. O dönemde tüm belgeleri sahte olan bir geminin Mersin'de yakalandığını, sahte belgelerin Ankara'da hazırlanmış olduğunun anlaşıldığını savunan Can, normalde gemiye el konulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması gerektiğini söyledi. Fakat geminin serbest bırakıldığını anlatan Can, yükünün de daha sonra İzmit'te boşaltıldığını ifade etti.
Can, gümrüklerdeki bir kadın başmüdürün konuyu mahkemeye taşıdığını belirtirken, "Dönemin bakanı, genel müdür ve diğer şahıslar hakkında soruşturma izni vermedi, çünkü ortak." iddiasında bulundu. Necati Can, söz konusu bakanın ismini komisyona verdi.
Can istendiği zaman kaçakçılık olaylarının önlenebileceğini, kendilerinin döneminde önlendiğini ve mafyanın kendilerinden çekindiğini, önlenebilmesi için öncelikle siyasilerin çok sağlam olması gerektiğini, ikinci olarak da gümrük müsteşarlığına ehil kişinin atanmasının şart olduğunu belirtti. Can, işin ehli bir kişinin müsteşar atanmasının akaryakıt mafyasınca engellendiğini savundu. Can, komisyonda çok sayıda ünlünün adını da vererek ithamlarda bulundu.