Bu işte bir yanlışlık var ama...!

Bu işte bir yanlışlık var ama...!
Bu işte bir yanlışlık var ama...!
Gaziantep'te 1 milyon 400 bin dolar harcayarak kurulan oyuncak ve süsleme balonu fabrikası, işletme sermayesi bittiği için üretimini durdurdu.


Ahmet KAYA


GAZİANTEP/DHA

İstanbul’da, Çin’den balon ithal ederek satan bir firmanın temsilciliğini yaparken, iki ortağı ile birlikte Gaziantep’te balon üretimi yapmak için evini, arabasını, arsalarını satarak ayda yaklaşık 17 milyon 500 bin balon üreten bir tesis kuran Dragon Balon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Dündar, daha sonra ortaklarının ayrılması yüzünden tek kaldığı için sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. Irak dahil bazı ülkelere binlerce dolar ihracat yaptığını, iç piyasaya da mal sattığını belirten Dündar, “Bu aşamada makinemizde arıza çıktı. Türkiye ’de bu arızayı kimse yapamadı. Çin’den usta getirdim ve yaklaşık 2 aylık bir çalışmayla sistemi düzeltip üretime başladık. Bu arada, sattığımız ürünlerin tamamının parasını arızanın giderilmesinde ve yeni parçaların alımında kullandık. Bu nedenle üretime ara verdik. Hatta, son arsamı da bu arada sattığım için işletme sermayem kalmadı” dedi.

İNSANLAR HAFİFE ALIYOR
İnsanların balonu sadece çocukların oyuncağı olarak algıladığını kaydeden Fatih Dündar, “Oysa balon kongrelerin, açılışların, kutlamaların, törenlerin vazgeçilmez aksesuvarı. Türkiye’de büyük bir pazar payı var. Türkiye’de 4- 5 tane küçük firma ancak ayda 400- 500 koli mal üretebiliyor” diye konuştu. Tesisindeki iki makinenin toplam 8 bin 900 koli ürettiğini belirten Dündar, şunları söyledi: “Eğer makinelerim çalışmaya başlasa biz Çin ile rekabet edeceğiz. Hem Çin’e ayda 300- 350 bin dolar para ödemeyeceğiz hem de Irak, İran , Suriye, Gürcistan, Özbekistan başta olmak üzere birçok ülkeye yaklaşık 600- 650 bin dolarlık ihracat yapabileceğiz. Ben, bu ülkelerle ilgili pazar araştırmaları yaptım ve pazarlama sorunumuz kesinlikle olmayacak. Bizim üretime başlamamız Türkiye’deki satıcıları da rahatlatacak. Çünkü insanlar Çin’den az mal siparişi veremiyor. En az bir konteynır istiyor. Malı 1 aya geliyor, parasını peşin ödüyor bekleyecek, satacak ki kasasına parası tekrar girsin. Oysa benden 100- 200 koli istese ertesi günü malı elinde. Parası da cebinde kalacak.”

‘BAŞBAKAN ÜRETİN, İHRACAT YAPIN DİYOR AMA’
Fatih Dündar, varını, yoğunu fabrika kurmak için harcadığından işletme sermayesi darboğazına girdiğini, para ve hibe değil, kendisine makinesini çalıştırmasını sağlayacak hammadde desteği sağlanmasını istediğini söyledi. Dündar, şunları kaydetti:
“Sayın Başbakan ‘Üretin, istihdam sağlayın, ihracat yapın’ diyor. Ben bunun için çırpınıyorum ama tıkandım kaldım. Kredi istiyorum ama evrakları bankaya götürünce, ‘Şirketiniz yeni kurulmuş, mizanı, bilançosu yok’ diye kredi vermiyorlar. Allah aşkına yeni kurulan şirketin bilançosu, mizanı olur mu? Diyoruz ki, ‘Para istemiyorum, mal alayım; parayı siz oraya ödeyin’, onu da kabul etmiyorlar. Şaşırdım, kaldım. Bu fabrika çalışmaya başlasa en az 50- 60 kişi çalışacak. Bir o kadar kadın da evlerinde balon kolileyip para kazanacak. Makineleri çalışan bir tesisimiz var ama kimse bize 200 bin dolarlık malzeme vermiyor. Ayda ürettiğimiz 1 milyon dolarlık malın 600 bin dolarını yurt dışına satabiliriz.”

Balon üretiminin son derece zor ve hata kabul etmeyen, en küçük hatada büyük kayıplar verilen bir üretim kolu olduğu için kimsenin bu sektöre girmek istemediğine dikkat çeken Dündar, artık umudunu kaybettiğini söyledi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  İran

  ,

  Türkiye

  ,

  Gaziantep

  ,

  Ahmet Kaya

  ,

  Balon

  ,

  Fatih