'Bu kez başaracağız'

Coca-Cola İçecek'in artık yedi ülkede faaliyet gösteren ve 130 milyonluk bir nüfusa şişeleme yapan bir şirket olduğunu söyleyen icra kurulu başkanı Michael O'Neill...

İSTANBUL - Coca-Cola İçecek'in artık yedi ülkede faaliyet gösteren ve 130 milyonluk bir nüfusa şişeleme yapan bir şirket olduğunu söyleyen icra kurulu başkanı Michael O'Neill, iki kez denenen ancak ertelenmek zorunda kalan halka arzlara gönderme yaparak, "Halka arzın başarıyla sonuçlanacağına yürekten inanıyorum. Coca-Cola İçecek bu kez halka açılacak' dedi.
Coca-Cola İçecek'in halka arz toplantısında konuşan O'Neill, 2004 yılında kendilerine Coca-Cola'nın arzının önerildiğini, ancak o zamanlar ilgi konusunda endişeli olduklarını ve vazgeçtiklerini hatırlattı. 2005'in son çeyreğinde Coca-Cola İçecek'in (CCİ) Efes İçecek'teki Efes Sınai Yatırım'ın çoğunluk hissesini aldığını hatırlatan O'Neill şöyle konuştu: "Bugün CCİ çok farklı bir şirket. CCİ, Türkiye'nin yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün ve Irak'ta faaliyet gösteren güçlü bir bölgesel şirket oldu. Tüm bu ülkelerde şişeleme yapıyoruz. Bu işi daha da güçlendirmek istiyoruz. Halka arz bize bunu yapma fırsatı verecek." O'Neill, geçen yıl CCİ'nin uluslararası işlerini yüzde 24 büyüttüğünü vurguladı.
Arzın bu kez doğru bir zamanda yapıldığını savunan O'Neill, "Halka arz tanıtımlarının Avrupa ve ABD'de geçen ilk haftasında son derece olumlu geri dönüşler aldık. Geçen haftaki piyasa performansına bakarak başarısızlık beklemiyoruz, çok iyimseriz. İlginin bu hafta da devam etmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.
Gelirin çoğu ABD'ye
O'Neill, arzdan gelecek 302-377 milyon YTL'lik gelirin şirketin ortaklarına verileceğini açıkladı. Arzla birlikte CCİ'nin değeri 1.13 ile 1.42 milyar dolar arasında olacak. Edinilen bilgiye göre halka arz gelirinin yüzde 65'i Coca-Cola Export'a, yüzde 22'si Coca-Cola Satış ve Dağıtım'a, yüzde 13'ü Özgörkey Holding'e aktarılacak. O'Neill, gelirin büyük bölümünü ABD'li Coca-Cola Export'un alacağını ve grubun geliri tekrar Türkiye'deki yatırımlar için kullanacağını belirtti.
Halka arzda hissesini satmayan Anadolu Grubu için O'Neill "Bu, karar Anadolu Grubu'nun CCİ ile ilgili iyimser beklentilerinden kaynaklanıyor" dedi. O'Neill temettü politikalarının sorulması üzerine, "CCİ olarak dağıtılabilir kârın en az yüzde 50'sini temettü olarak dağıtacağız" diye konuştu.
Halka arza liderlik yapan İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç da, bir yıldır halka arzlara yurtiçi ve yurtdışından yoğun talep geldiğini kaydedip, "CCI'ya çok iyi talep geleceğini düşünüyoruz" diye konuştu. Koç'un verdiği bilgiye göre, 3-5 Mayıs'ta satılacak hisselerin 50 milyon 322 bin 321 bin adet olacak. Hisseler 6.00-7.50 YTL'den satılacak.
2006'da 183 milyon YTL'lik yatırım
2006 yılında 183 milyon YTL yatırım yapmayı planlayan CCİ, altısı Türkiye'de toplam 12 üretim tesisi ile 3 bin 900 kişiye istihdam sağlıyor. Şirket, 2005'te Coca-Cola sistemi içinde satış hacmi açısından Avrupa'da dördüncü, dünyada 13'üncü sırada. Türkiye'de yüzde 66.4 pazar payı olan CCI, son 10 yılda Türkiye, Orta Asya ve Ürdün'e toplam 707 milyon dolar yatırım yaptı.
O'Neill, 2005'in tüm finansal kriterler açısından CCİ için başarılı bir yıl olduğunu belirterek şöyle devam etti: "2005'te satış hacmimiz yüzde 15.5 artarak 317.7 milyon ünite kasaya, konsolide ciromuz yüzde 14.7 artarak 1.184 milyar YTL'ye yükseldi. Konsolide net esas faaliyet kârımız da yüzde 66.3 artarak 113.6 milyon YTL' ye ulaştı. Bu sonuçlar, CCI'daki hızlı büyümenin açık göstergesidir. 2006'nın ise rekor kıracağımız bir yıl olacağını düşünüyoruz" dedi.