Bu kez YASED eleştirdi

Yabancı Sermaye Derneği'nin 2005 yılı için 4 milyar dolarlık yabancı yatırımı öngördüğünü anımsatan YASED Başkanı Şaban Erdikler, bu rakamın ağustos itibarıyla 3 milyar dolar olduğunu, yıl sonu hedefine ulaşılabileceğini kaydetti.

İSTANBUL - Yabancı Sermaye Derneği'nin 2005 yılı için 4 milyar dolarlık yabancı yatırımı öngördüğünü anımsatan YASED Başkanı Şaban Erdikler, bu rakamın ağustos itibarıyla 3 milyar dolar olduğunu, yıl sonu hedefine ulaşılabileceğini kaydetti. Erdikler, özelleştirmelerle birlikte bu rakamın yıl sonunda 12-13 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi.
Yabancı sermaye konusunun haksız ve ağır eleştirilerle gündeme geldiğini belirten Erdikler, "Türkiye'de hangi sektör ve proje varsa birdenbire bunların yabancılara devredilemeyecek kadar önemli olduğu, stratejik öneme sahip olduğu ve vatan topraklarının satıldığı şeklinde değerlendirmeler ortaya çıkıyor" dedi. Erdikler, YASED'in 8-9 Kasım'da bir uluslararası konferans düzenleyeceğini söyledi.
'Türkiye'nin stratejisi yok'
Bu durumun büyük ölçüde yabancı yatırım konusunda belirlenmiş bir stratejinin olmasından kaynaklandığının altını çizen Şaban Erdikler, Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırımlar konusunda bir strateji geliştirmesi için YASED olarak çalışmalara başladıklarını anlattı.
Çalışmaların ilk sonuçlarının düzenlenecek konferansta paylaşılacağını belirten Erdikler, hedeflerinin 2006 nisan veya mayıs ayında yapılacak Yatırım Danışma Konseyi toplantısının ana temasını, doğrudan yabancı yatırım stratejisi çerçevesinde oluşturmak olduğunu kaydetti.
Şaban Erdikler, şöyle devam etti:
"Bunların da özellikle bizim gibi vatan, toprak, milli kavramları ile çok rahat şekilde maniple edilmesi mümkün toplumlarda yanlış algılama ve değerlendirmelere yol açtığını kabul etmek lazım. 'Vatan toprakları satılıyor, finans sektörü kesinlikle yabancılara bırakılmaz, Türk Telekom stratejik, devredilemez, Tüpraş zaten bir tane verilmemesi gerekir, Erdemir nasıl bırakılır, bir tane Erdemir var' gibi yaklaşımlar ortaya çıkıyor." Erdikler, sermayenin geldiği yere göre ayrıma tabi tutulmasının da kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Paranın milliyeti olmaz, sermaye sermayedir. Benim ülkeme sağlayacağı katkılar, maliyetler nedir bunlara bakılmalıdır" diye konuştu. Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın Sami Ofer ile önce görüşmediğini, sonra görüştüğünü söylediğini kaydetmesi üzerine Erdikler, "Ben Başbakan'ın o beyanının insani bir hata olduğunu varsayıyorum. Başbakan o insanla görüştüğünü unutmuş olabilir" dedi. Erdikler, kasımda düzenlenecek 'Yatırımcıların Yeni Gözdesi: Fırsatlar Ülkesi Türkiye' konulu konferansa, Başbakan Erdoğan ve Sami Ofer'in de katılacağını ifade etti.
Yabancı yatırımcılar Türkiye'den umutlu
Yabancı yatırımcıların, yabancı yatırımlar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceğini düşündüğü ortaya çıktı. YASED'in Barometre araştırma sonucuna göre, katılımcıların yüzde 49'u AB ile müzakerelerin 3 Ekim'de başlamasının yatırım kararını etkilemeyeceği, yüzde 29'u etkileyeceği görüşünde. Ekonomik büyüme konusunda katılımcıların yüzde 53'ü büyümenin sabit kalacağını, yüzde 19'u hızlanacağını düşünüyor. Enflasyon konusunda katılımcıların yüzde 66'sı sabit kalacağını, yüzde 25'i yavaşlayacağını ifade etti.
Araştırmaya katılanların yüzde 47'si dövizin enflasyona paralel seyredeceğini, yüzde 30'u hızlı artacağını söyledi. Faiz konusunda ise katılımcıların yüzde 56'sı yavaşlayacağını, yüzde 40'ı sabit kalacağını belirtti. GSMH artışında yıl sonu için yüzde 5.3, 2006 için yüzde 5.1'lik tahmin yapan katılımcılar, bu yıl tüketici fiyat endeksinde yüzde 8, 2006'da yüzde 6.9 artış öngördü. Toptan eşya fiyatları için sırasıyla yüzde 8.2 ve yüzde 6.7 artış tahmini yapan katılımcılar, yılın sonunda doların 1.4004 YTL, 2006'da 1.5184 YTL, avroda da 1.7097 YTL ve 1.8459 YTL olarak öngördü. Faizin yıl sonu itibarıyla yüzde 14.4, 2006'da da yüzde 12.2 olacağı tahmini yapıldı.
Araştırmaya katılanların yüzde 72'si ise doğrudan yabancı yatırım için ekonomik ortamın daha iyiye gideceğini öne sürdü.