Bu örümceği bir yarasa ısırmış

Bu örümceği bir yarasa ısırmış
Bu örümceği bir yarasa ısırmış
13 ana bölümden oluşan The Amazing Spiderman'in oynanış süresi de tatmin edici, 'yan görevleri' de kendinize iş edindiğiniz de 1 haftalık bir eğlence sizi bekliyor.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Süper kahramanların video oyunlarına uyarlanmasının başarılı olmayacağı kanısı son zamanlarda eskimeye başlıyor. Batman’in açtığı yolda biraz da onu taklit ederek yürüyen The Amazing Spider-Man otoritelerden ortalama üstü bir not almayı başardı. Ağustos başında piyasaya çıkan ve yarım milyon kopya satmayı başaran 2012 model Spiderman oyununun en büyük sırrı devasa Manhattan atmosferi ve detaylı oynanabilirlik. 

Dünyanın en büyük 50 oyun stüdyosu arasında gösterilen Kanada Quebec merkezli Beenox daha önce yaptığı Spiderman oyunlarından bambaşka bir çizgiye saparak The Amazing Spiderman’i geliştirdi. Microsoft ve Mac için 30’un üzerinde proje geliştiren firma Batman’in bilgisayar oyunlarındaki süper kahraman algısını değiştirmesinin açtığı yoldan yürüyerek detaylı dövüş içeriklerini oyunun içine soktu. 2 Ağustos’ta tüm dünyada satışa çıkan oyunu emsallerinden ayıran en büyük özellik ise sinematografik anlatımı. Yeni nesil oyunların çok dikkat ettiği bu unsur The Amazing Spiderman’de müziğin yardımı ile beslenmiş. Sony’nin efsane yapımı God of War’ın da müziklerini yapan Gerard Marino’nun Spiderman: The Edge of Time’da olduğu gibi bu seride de kalitesini konuşturduğu söylenebilir. Şehir tasarımı ve insanların ‘örümcek’ ile diyalogları ise bir hayli detaylı. Fakat Spiderman’in ‘soğuk’ olan mizah anlayışı bu seride hafifletilmiş de olsa kendine yer bulmuş. Öte yandan oyunun senaryosunun film ile paralel olarak gitmemesi de apayrı bir deneyim sunuyor. 

Manhattan ağ içinde 
Oyunseverlerin en çok hoşuna giden durum yeni dövüş sistemi gibi görünüyor. Tuş kombinasyonları ile çeşitlendirilebilen bu sisteme eklenen ‘counter’ özelliği ise direkt yeni nesil Batman oyunlarından almış olsa da aksiyonun devam etmesi açısından çok yerinde. Oyunun grafikleri son derece doyurucu. Şehrin içinde ağ atıp dolaşabilmeye imkan veren rahat tuş kombinasyonu ve oyuncuya zaman kazandıran ağır çekim unsuru oynama zevkini arttırıyor. 13 ana bölümden oluşan The Amazing Spiderman’in oynanış süresi de tatmin edici, ‘yan görevleri’ de kendinize edindiğiniz de 1 haftalık bir eğlence sizi bekliyor. Beenox’un yapımcılığını üstlendiği ve Activision’ın dağıtıcısı olduğu The Amazing Spiderman’i Aral İthalat getiriyor. Oyunun Xbox 360 ve Playstation 3 için fiyatı 180 TL. Oyun henüz PC için piyasaya çıkmadı.

bigPara.com