Bu rekor 'Garanti'nin

Bu rekor 'Garanti'nin
Bu rekor 'Garanti'nin
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu arttıracağı beklentisindeki borsaya bir destek de Garanti Bankası'ndan geldi. Garanti'nin beklentileri aşan 9 aylık kârı borsaya çifte rekor kırdırdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in gelecek hafta not arttıracağı beklentileriyle son bir ayda yurtdışı piyasalardan olumlu yönde ayrışan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün de Garanti Bankası’nın beklentilerin üzerinde gelen dokuz aylık kâr rakamıyla rekor üstüne rekor kırdı. Borsa dün yüzde 1,13’lük yükselişle 72.528 puanla kapanış rekorunu kırarken, 72.703 ile de seans içi zirvesini yeniledi. Bankacılık endeksi yüzde 1,47 yükseldi, Garanti Bankası yüzde 2,4 değer kazandı. Yurtiçi piyasaların tamamen kendi iç dinamiklerine göre hareket ettiğinin altını çizen uzmanlar, Fitch’in kasım ayındaki değerlendirmesine ilişkin olumlu beklentilerin korunduğunu vurguladı.
Borsada İMKB -100 Endeksi tarihi zirve yaparken, piyasanın lokomitifliğini üstlenen bankacılık sektörü endeksi ise 153.287 ile 9 Kasım 2010’daki 167.683 zirvesinin yüzde 8,5 altında bulunuyor. İMKB’nin son 1 ay, 6 ay ve yıl başından bu yana en fazla yükselen borsa olduğuna dikkat çeken analistler, Fitch’in beklentileri karşılayamayacak olası bir değerlendirmesinin, kâr satışları için fırsat yaratacağı görüşünde. Döviz piyasasında ise dolar dün 1.79 TL’ye kadar gerilerken, gösterge tahvilin faizi yüzde 7,07’ye kadar düştü.
Günlük kâr 9.5 milyon TL Garanti Bankası, bu yılın dokuz aylık döneminde konsolide net kârını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 arttırarak 2 milyar 606 milyon liraya çıkardı. Bankanın ilk 9 ayda günlük ortalama net kârı 9.5 milyon lirayı aştı. Garanti Bankası üçüncü çeyrekte ise konsolide kârını yüzde 53 arttırarak 824.2 milyon lira ile beklentilerin üstüne taşıdı. Garanti Bankası’nın yüzde 25’ine sahip olan İspanyol BBVA’nın ise 9 aylık net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 azalarak 1.7 milyar euroya geriledi. BBVA, üçüncü çeyrekte emlak işinden 1.6 milyar euro kaybettiğini açıkladı. Analistler Garanti’nin üçüncü çeyrek kârının 650 milyon lira civarında olacağını öngörmüştü. Garanti’nin kârının beklentileri aşmasında, eurobond satışından gelen kâr ile bankanın güçlü gelen ticari kârının etkisi oldu. Garanti Bankası’nın aktif büyüklüğü 173 milyar lirayı aşarken, nakdi ve gayri nakdi kredilerin toplamı 120.3 milyar lira oldu. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, sermaye yapılarını iç kaynaklarla güçlendirmeye devam ettiklerini vurguladı.  ( EKONOMİ SERVİSİ)

Garanti’nin 9 aylık karnesi (Milyar TL) 
Net kâr
2.606
Aktif 173.1
Mevduat 99.7
Nakdi kredi 97.5
Özkaynak 20.6