Bu sefer 'Fitch'lik yapmadı

Bu sefer 'Fitch'lik yapmadı
Bu sefer 'Fitch'lik yapmadı
Fitch, Türkiye'de cari açığın azalması ve enflasyonun düşmesi halinde kredi notunun 'BB'den 'BBB-'ye yükselebileceğini açıkladı

Geçen yıl temmuz ayında cari açık raporundaki olumsuz ifadeleri nedeniyle Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı kızdıran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bu kez Türkiye ’nin notunu arttırabileceğinin sinyallerini verdi.

Bakana “Fitch yine Fitch’liğini yapmış” sözlerini söyleten Fitch, Türkiye ile ilgili dün yayımladığı raporda ekonomide yumuşak inişin devam ettiğini belirtirken, ülkede cari açığın azalması ve enflasyonun hedefe doğru düşmesi halinde ülkenin kredi notunun ‘BB’ kademesinden ‘BBB-’ye yükselebileceğini açıkladı.

Büyümede önemli gelişme
Fitch dün Türkiye ekonomisi ile ilgili yayımladığı raporda, Türk ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye dönüş yolunda önemli bir gelişme kaydettiğini belirtirken, ülkede cari açığın daraldığına ve enflasyonun düştüğüne de vurgu yaptı. 2011 yılında ülke ekonomisinin aşırı ısındığının altını çizen Fitch son beş çeyrekte ülkenin büyüme hızının azaldığına işaret etti. Ülkede resmi olarak bir resesyon beklemediklerini belirten kuruluş, raporunda Türkiye’nin 2012 yılında yüzde 2,8, 2013 yılında ise yüzde 4,5 oranında büyüyeceğini öngördü. Temmuzda yüzde 9,1 olan enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 6,4’e gerileyeceği tahmininde bulunan Fitch, bu oranın merkez bankasının yüzde 5 olan yıl sonu hedefinin üzerinde olduğunu vurguladı.

Raporda ayrıca Türkiye’de 2012 yılı cari açık beklentisi 60 milyar dolar ile GSYH’nin yüzde 7,5’i, 2013 yılı cari açık beklentisi 59 milyar dolar ile GSYH’nin yüzde 6,6’sı olarak öngörüldü.

İMKB için pozitif

Fitch’in açıklaması ile ilgili olarak banka ekonomistlerinden de değerlendirmeler geldi. Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Fitch’in ilk defa not artışının altını çizdiğine dikkati çekerek önümüzdeki vadede not artışının beklenebileceğini kaydetti. Altınsaç, Fitch’in açıklamalarının tahvil-bono piyasası ve İMKB için pozitif olduğunu söyledi.

Akbank Başekonomisti Fatma Melek ise Fitch’in raporunun mevcut olumlu gidişatı yansıttığını belirtti. Melek, kırılganlık ve finansman konusunda da endişe içinde olunacak bir durum öngörmedikleri değerlendirmesinde bulundu.

Neden o sözleri söylemişti?
2011 yılının temmuz ayında Türkiye’de tehlikeli olarak büyüyen cari açık ile ilgili olarak yayımlanan Fitch raporuna Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan sert bir tepki göstermiş ve ‘Fitch yine Fitch’liğini yapmış’ demişti. Bakan konu ile ilgili olarak, “Biliyorsunuz bu kuruluşların artık kredibilitesi sarsıldı. Kredi derecelendirme kuruluşları en yüksek notlarını İrlanda’ya vermişti. Bunlarında itibar sınavından geçemediği kaybettiği bir dönemdeyiz. Biz de aynı şeyi diyoruz. Cari açık ihmal edilmeyecek olan bir şey. Üzerinde durulmayacak bir şey değil. Yaz başındaki ithalattaki yoğunlaşmanın biraz daha azalmasından dolayı önümüzdeki aylarda cari açığın etkisi ilk 6 ayda görülenden daha az olacak. Onunu için Ficth bu konudaki değerlendirmeyi böyle yapmış olabilir. Ben o değerlendirmeye katılmıyorum. Bunu söylerken de çok iyi pozisyondayız demek için söylemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.(radikal)

bigPara.com