'Bu sene 20 milyon turisti rahat aşarız'

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Allah bir kötülük vermezse, bu sene 20 milyon turisti rahat aşacağız" dedi.

İZMİT - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Allah bir kötülük vermezse, bu sene 20 milyon turisti rahat aşacağız" dedi. Uzan ailesinin Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki eski çiftliğinin Milli Eğitim Bakanlığı'na devir töreni için İzmit'e gelen Koç, turizmle ilgili bir soruya, 2010 yılındaki hedef, 30 milyon turist ve 30 milyar dolar turizm geliriydi. Galiba bu hedefi bir sene garanti öne çekeceğiz, belki iki sene. Hedefi 2008'de de yakalayabiliriz."
Bir gazetecinin "Yunanistan'ın Türkiye'deki televizyon kanallarına turizm reklamı vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Koç, şöyle dedi:
BBC'de tanıtım
"Herkesin piyasası herkese açık. Onların reklamı var, bizim reklamlarımız da var. Zaten Yunanistan bizim komşumuzdur. Yunanistan ve Bulgaristan bakanlarıyla bir ortak anlayışı tesis etmek için çalışmaktayız. Akdeniz'e turist çekmek, hepimizin lehine olur. Şunu açıkça söyleyeyim. Dünyanın en etkili kanallarından biri olan BBC'de de artık tanıtım filmlerimiz gösteriliyor."
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ise, "Kültür ve Turizm Bakanı arkadaşımızla İstanbul Şile ve Ağva'dan başlayarak bütün Karadeniz sahilini Kocaeli ve Sakarya sahilleri de dahil olmak üzere Akçakoca'ya kadar gezeceğiz. Bu bölgenin önemli bir turizm potansiyeli olduğunu ve bunu kendileriyle değerlendirmek üzere bu geziyi yapıyoruz. Yine Kartalkaya'nın hemen yanı başındaki Aladağlar'da 4-5 tane kış otelinin yapılacağı bir merkezi inceleyeceğiz" diye konuştu.